updated 12:27 AM CET, Mar 22, 2018
A+ A A-

Lotnictwo na ekranie

Zbigniew Kowalewski Zbigniew Kowalewski

Ze Zbigniewem Kowalewskim, znanym dokumentalistą i autorem kilkudziesięciu filmów, rozmawiamy o dokumencie „Z nieba do nieba", który poświęcony został pilotce Janinie Lewandowskiej. 

- Skąd pomysł, aby opowiedzieć historię Janiny Lewandowskiej, która stała się główną bohaterką filmu „Z nieba do nieba"?

- Kobieta jako temat filmowy i scenariuszowy, zawsze mnie interesowała, a zwłaszcza, gdy dotyczyło to, ukochanego przeze mnie lotnictwa. Kilka lat temu o Janinie Lewandowskiej przeczytałem artykuł w "Wysokich Obcasach". Zafasynowała mnie ta postać. Zarówno losy jej ojca i jej samej uznałem za bardzo ciekawe. Obydwoje byli wielkimi patriotami. Dlatego też uznałem, że to sprawa godna filmu dokumentalnego. Cieszę się, że do współpracy przy tym filmie udało mi się zaprosić młodych twórców, przede wszystkim Annę Mikulską, która pomogła mi w pisaniu scenariusza i kompozytorkę Annę Marię Huszczę.

 

- Czy łatwo było znaleźć archiwalne materiały dotyczące porucznik Lewandowskiej?

- Mam własne archiwalia, które gromadzę systematycznie od wielu lat. To dokumenty, ikonografia, nuty, listy, książki i mnóstwo taśm z nagraniami niemych i dźwiękowych ujęć. Mógłbym z nich zrobić cały serial o dziejach polskiej awiacji, a nie tylko przedstawić dzieje życia por. pilota Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej.

 

- Dlaczego tak bardzo fascynuje Pana problematyka polskiego lotnictwa?

- Przypadkowo jestem absolwentem Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu. Kiedy odszedłem nieco w bok, w stronę humanistyki, nie zamierzałem wracać. Jednak tak właśnie się stało. Zrobiłem kilkadziesiąt filmów o polskim lotnictwie i pilotach, w tym o Jance Lewandowskiej. Teraz w Biurze Kultury złożyłem wniosek o stypendium artystyczne. Chciałbym opowiedzieć historię pięciu lotnisk w stolicy – przedstawić ich bogate dzieje i ciekawą perspektywę ich rozwoju na mapie Warszawy. Liczę, że zostanie to właściwie ocenione i docenione.

{jumi [*7]}

Warszawa