Orlen Warsaw Marathon

Szczegóły Warsaw Orlen Marathon

  • Orlen Warsaw Marathon
    Orlen Warsaw Marathon Uczestnicy Orlen Warsaw Marathon wystartują w niedzielę, 23 kwietnia o godz. 9.00 z ul. Wybrzeże Szczecińskie. Na czas imprezy częściowo…
    Napisano piątek, 21 kwiecień 2017 07:58 Czytaj dalej... Czytany 45 razy

Ruszają Targi Lato i Regionalia 2017

22. Targi Turystyki i Wypoczynku LATO 2017 oraz 6. Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia 2017 jak również 5. Targi Agroturystyka w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa w Warszawie wystartowały 21 kwietnia 2017 o godz. 10. Do godz. 17 (w piątek), 18 (w sobotę) i 16 (w niedzielę) można tam spędzić czas pożytecznie i ciekawie. Zwiedzający znajdą w jednym miejscu wszystko, co jest niezbędne do zorganizowania udanego urlopu czy wspaniałej wycieczki. Targi potrwają do 23 kwietnia 2017. Wstęp bezpłatny.

Kwietniowe cięcia w Puszczy Białowieskiej

Działania ochronne na terenie Puszczy Białowieskiej, które maja polegać na nowych nasadzeniach drzew i cięciach sanitarnych mają rozpocząć się w drugiej połowie kwietnia 2017. Będą one prowadzone na 2/3 powierzchni lasów gospodarczych w Puszczy Białowieskiej. Nie będą stosowane w parku narodowym i w tzw. strefach referencyjnych. Puszcza po polskiej stronie rośnie na ponad 60 tys. ha, 10 tys. ha to Białowieski Park Narodowy.

Szwajcaria latem

Pod hasłem powrotu do natury promowana jest turystyka i wypoczynek w Szwajcarii w lecie 2017 roku. Było ono głównym tematem tradycyjnego - przed sezonem - spotkania Switzerland Tourism Polska z polskimi dziennikarzami w Warszawie. Prowadziły je szefowa STP Adriana Czupryn i Marta Piechota, a w prezentacji uczestniczyli także przedstawiciele 10 szwajcarskich miejscowości oraz turystycznych placówek i atrakcji, którzy po południu tego samego dnia spotkali się na workshopie z przedstawicielami polskiej branży turystycznej.


Tym razem prezentacja Adriany była krótka, jak zwykle ze świetnymi zdjęciami oraz zabawnym filmikiem zachęcającym do odwiedzania atrakcji tego alpejskiego kraju. Dziennikarzom przedstawiono główne tematy tegorocznego lata i jego myśli przewodniej - powrotu do natury. A więc zachęcania do odwiedzania szwajcarskich parków przyrodniczych i miejsc z Listy Dziedzictwa UNESCO, autentycznych wiosek alpejskich wolnych od ruchu samochodowego, z możliwością internetowej rezerwacji miejsc w 200 chatach, w atrakcyjnych miejscowościach, m.in. w St. Moritz i Zernetz (z przykładowymi cenami), z możliwością podglądania oraz obserwowania dzikich zwierząt i ptaków. Możliwe jest to w okresie od kwietnia do października, z przewodnikami, w czasie wycieczek trwających od 1 do 7 godzin oraz w grupach od jednej do nawet dwudziestu osób. Wśród proponowanych w nadchodzącym lecie atrakcji znajdują się także różne lokalne tradycje i zwyczaje, historyczne hotele i, jak to określono, idylliczne alpejskie chaty. Ponadto zagubione doliny i jeziora – a jest ich w Szwajcarii, z krystalicznie czystą wodą, 1484. No i możliwość skosztowania (kulinaria) lub nabycia (rękodzieło), wielu lokalnych produktów.
Przedstawiona lista największych atrakcji – Top 10 na lato 2017 – obejmuje: *Dzieła architektury Le Corbusiera jako nowe miejsca na Liście UNESCO. *Stulecie promocji turystyki do Szwajcarii. *500 lat Reformacji w tym kraju. *20 lecie Fundacji Beyelera w podberneńskim (z dojazdem z centrum miasta tramwajem) Riehen. O jej ciekawych zbiorach oraz wystawach organizowanych we własnym Centrum Wystawienniczym, niedawno pisaliśmy. Prezentacja zachęcała natomiast do obejrzenia e NIK zwłaszcza retrospektywnej wystawy obrazów Moneta trwającej do maja. *Monte Generoso – Stone Flower autorstwa Mario Botty.
Ponadto: *Odwiedzenie w kwietniu Świata czekolady „Chocolarium” we Flawii. *W czerwcu Akwarium – „Aquatis” w Lozannie. *W sierpniu uczestniczenia w 70-leciu Festiwalu Filmowego w Locarno. *W sierpniu i wrześniu w Festiwalu Unspunnen w Interlaken. *Natomiast jesienią w Mall of Switzerland. Nie zapomniano podczas tej prezentacji także o jednym z głównych nowych hitów kraju – Grand Tour – propozycji zwiedzania obiektów na trasie Wielkiej Podróży. Z informacją, że całą tę długą trasę można już pokonywać także samochodami elektrycznymi, doładowując je w jednej z 200 stacji.
Jak co roku, o czym poinformowała Adriana, ukazały się nowe, bezpłatne mapki. Tym razem „Lato 2017 – Powrót do natury”, „Grand Tour motocyklem”, „Grand Tour rowerem” i kolejna edycja oferty Kolei Retyckich. Na zakończenie prezentacji przypomniano o różnych typach biletów komunikacyjnych i systemie zniżek Swiss Travel Pass, a także aktualnych połączeniach lotniczych z Polski do Szwajcarii. Liniami Swiss z Warszawy i Krakowa do Zurychu, Wizz Air z Warszawy do Berna i Easy Jet z Krakowa do Bazylei i Genewy. Po tej prezentacji gospodarze zorganizowali dla dziennikarzy niespodziankę.
Zamiast tradycyjnego opowiadania przez gości ze Szwajcarii, jakie i gdzie atrakcje reprezentowane przez nich miejscowości, organizacje i miejsca mają do zaoferowania, z pokazywaniem ich na ekranie, dziennikarze otrzymali formularz z ich wykazem oraz miejscami na wpisywanie uwag oraz zachętą do odwiedzenia każdego z nich. Ci, a byli to chyba wszyscy przedstawiciele mediów, którzy przedstawili taki wypełniony, a następnie sprawdzony formularz, otrzymywali w prezencie niewielkie naczynie ceramiczne oraz torebkę z nasionami alpejskich szarotek do wyhodowania ich w domu.
Podczas indywidualnych, głównie jednak kilkuosobowych spotkań z obecnymi na spotkaniu szwajcarskimi parterami STP, dziennikarze dowiadywali się zwłaszcza o proponowanych przez nie programach i hitach na lato 2017. Marcus Esser z Tourismus Engadin Scuol Samnaun Val Müstar opowiadał głównie o atrakcjach tamtejszego parku narodowego. Federico Sette reprezentujący St. Moritz o przyrodzie, górach i jeziorze w tym popularnym, nie tylko zimowym, kurorcie. Dominiga Pfyt z Hofstetten przedstawiała ciekawy skansen – muzeum pod gołym niebem Ballenberg. Meret Geissbühler z Interlaken zaprezentowała wiele tamtejszych atrakcji, zwłaszcza jednak możliwości obserwowania szczytu Niederhorn.
Przypomnę, że w pobliżu tego kurortu leży też m.in. słynny szczyt Jungfrau, na który wjeżdża się ponad stuletnią, oczywiście zmodernizowaną, linią kolejową. Czynne są tam także inne atrakcyjne kolejki, a jednym z najpiękniejszych widokowo jest trudny do zdobywania szczyt Eiger. O atrakcjach Lucerny, tamtejszych muzeach, Jeziorze Czterech Kantonów itp. informował Marcel Perren, zapraszając także na sławne festiwale muzyczne.

View the embedded image gallery online at:
http://www.kurier365.pl/globtroter.html#sigProId34d4228647


Sarka Risch reprezentująca popularny szczyt Pilatus w pobliżu Lucerny i prowadzące nań koleje zachęcała m.in. do nocowania tam w namiotach. Dodam, że Sarka, a właściwe Szarka – imię ma od nazwy strumienia, który w Pradze wpada do Wełtawy, Czeszka mówiąca także trochę po polsku, była przewodniczką na ten szczyt grupy polskich dziennikarzy w grudniu ub.roku. Dzięki czemu, uczestnicząc w tym wyjeździe, mogłem go opisać i obfotografować. Dwa najsławniejsze szwajcarskie widokowe pociągi panoramiczne, podobno najwolniejsze na świecie ekspresy: Lodowcowy i Bernina, reprezentowała Jennyfer Cirignatta, zachęcając oczywiście do podróżowania nimi.
Sprawdziłem w przeszłości te atrakcje, drugim z tych ekspresów jadąc, w różnych latach, w obie strony, także z autobusowym przejazdem przez Włochy, gdyż jego trasa zaczyna się (lub kończy) w Lugano, i zapewniam, że warto je poznać. Michelle Wyss reprezentująca Skyline Thrill Schilthorn, mówiła o tej atrakcji. Serbka Jovana Pejcić, rozmawiając z którą przypomniałem sobie trochę jej język ojczysty, chociaż mówi ona także po angielsku i francusku, proponowała 2-tygodniowe programy edukacyjne organizowane przez Swiss Education Grup z Montreux, którą reprezentowała jako regionalna kierowniczka na Europę Wschodnią.
Prawdziwą przyjemnością była rozmowa z Magdaleną Król, Polką mieszkającą w Szwajcarii od 30. lat i nadal świetnie mówiącą po polsku. Reprezentując Zurych, tamtejszy Zürich Tourism i Biuro Konwencji opowiadała, jak w sezonie zażywa - podczas przerwy obiadowej - kąpieli w tamtejszych rzekach Limnat i Sihl, ew. w jeziorze. Zachęcała oczywiście do przyjazdów do tego miasta, będącego nie tylko szwajcarskim i jednym ze światowych centrów bankowych i biznesowych, ale także bogatym w zabytki i inne interesujące obiekty oraz do korzystania m.in. z tamtejszego baru kąpieliskowego.
Była to więc bardzo udana i oryginalna w formie prezentacja letnich atrakcji Szwajcarii, która, co warto podkreślić z uznaniem, od pewnego czasu nie koncentruje się tylko na narciarstwie i innych sportach zimowych oraz sezonie zimowym, ale proponuje również wiele ciekawych form wypoczynku i poznawania tego kraju również w pozostałych porach roku. Co budzi, słusznie, coraz większe zainteresowanie w Polsce. Zaprezentowany temat główny Lata 2017 – „Powrót do natury” oraz najważniejsze w jego programie hity, powinny przyciągnąć do ojczyzny Wilhelma Tella wielu gości również z naszego kraju. Mimo iż do tanich, niestety, on nie należy.

UNESCO w Krakowie

Przedstawiciele ok. 190 krajów będą gościli w Krakowie podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obrady odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 2-12 lipca 2017. To wyjątkowa okazja, którą warto wykorzystać na promocję miasta i Polski. Decyzję ws. organizacji sesji w Krakowie podjęto podczas 40. sesji w Stambule.  Koszty tego przedsięwzięcia - w wysokości ok. 16 mln zł - zostaną pokryte z budżetu państwa.

Wiosna w Królestwie Ogrodów Dessau-Wörlitz

Wiosna w Królestwie Ogrodów Dessau-Wörlitz to 142 kilometry kwadratowe nadrzecznych terenów pośrodku dzisiejszego Rezerwatu Biosfery Środkowej Łaby. Już Goethe wpadł w zachwyt na widok tak pięknego miejsca, gdy w 1778 roku przebywał w okolicy Dessau i Wörlitz. Założone przez księcia Leopolda III, Królestwo Ogrodów mieści 6 pałaców, 7 historycznych parków i ogrodów w stylu angielskim – z kościołami i ruinami. Jest to swoisty mariaż sztuk, odzwierciedlający filozoficzne pryncypia Oświecenia.

Abu Zabi: Takie były początki

Wąska, piaszczysta łacha o szerokości niewiele ponad sto metrów i długości około półtora kilometra połączona jest groblą z główną wyspą, na której leży Abu Zabi (Abu Dhabi, Abu Dabi), stolica emiratu o tej samej nazwie, a zarazem Zjednoczonych Emiratów Arabskich nad Zatoką Perską Oceanu Indyjskiego. Od reprezentacyjnej promenady – bulwaru nadmorskiego Corniche zabudowanego wysokimi budynkami i wieżowcami XXI wieku oddziela ją niespełna kilometrowej szerokości pas wody. Po drugiej stronie zaś znacznie węższy od wysepki bez nazwy, na której znajduje się międzynarodowy port jachtowy klubu sportowego – Abu Dhabi International Marine Sports Club.

Egipt wraca do łask polskich turystów

Jeszcze 7 lat temu Egipt triumfował na liście najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Pewna pogoda oraz bogactwo kulturowe sprawiały, że zainteresowanie tym krajem rosło z roku na rok. Wydarzenia z ostatnich lat mocno zachwiały ruchem turystycznym, lecz teraz z wakacyjnych kierunków ulubionych przez Polaków znów najszybciej rośnie Egipt.

Subskrybuj to źródło RSS

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C
×
Polub nas na Facebooku

Jeśli uważasz, że są tu wartościowe teksty po prostu polub :).

Dziękujemy

Redakcja Kurier365.pl

×

Rubens résurrection du Christ

Drodzy Czytelnicy!

Życzymy aby Zmartwychwstanie Pańskie przyniosło Wam wszystkim wewnętrzne odrodzenie i siłę, by zmieniać świat na lepszy. Abyście w święta znaleźli upragniony odpoczynek od obowiązków dnia codziennego, oderwali się od polityki, gospodarki i spraw przyziemnych, spędzili ten czas razem z Rodzinami i wszystkimi ważnymi dla Was ludźmi, wspólnie celebrując każdą chwilę.

 

Redakcja Kurier365.pl