Orlen Warsaw Marathon

Szczegóły Warsaw Orlen Marathon

  • Orlen Warsaw Marathon
    Orlen Warsaw Marathon Uczestnicy Orlen Warsaw Marathon wystartują w niedzielę, 23 kwietnia o godz. 9.00 z ul. Wybrzeże Szczecińskie. Na czas imprezy częściowo…
    Napisano piątek, 21 kwiecień 2017 07:58 Czytaj dalej... Czytany 45 razy

Jak zadbać o rower na wiosnę?

  • Napisane przez OKI
  • Dział: Globtroter
Wyróżniony Jak zadbać o rower na wiosnę? https://pixabay.com/

Rower odstawiony na zimę bez odpowiedniego przygotowania może odmówić wiosną posłuszeństwa. Po ostatniej jesiennej przejażdżce powinno się zrobić mu przegląd i zakonserwować go. Wtedy na wiosnę wystarczy przetrzeć rower szmatką, napompować koła i można ruszać w trasę – mówi Marek Biniek, specjalista Merida Polska, mechanik rowerowy z wieloletnim doświadczeniem. Co powinny zrobić te osoby, które zaniedbały serwis po zakończonym sezonie i po kilku miesiącach chcą wrócić na rower?

– Jeśli ktoś odstawił rower na zimę bez żadnych specjalnych zabiegów, w pierwszej kolejności musi umyć rower, a następnie ocenić jego stan – wyjaśnia Biniek. Jego zdaniem żadnych szkód nie wyrządzi rowerowi wąż ogrodowy. Można razem z nim użyć specjalnych środków do mycia i konserwacji rowerów, ewentualnie zwykłego płynu do naczyń albo szamponu samochodowego. – Chodzi o to, żeby zmoczyć zabrudzony rower, a następnie, po jakimś czasie, oczyścić go z brudu szmatką czy miotełką, w zależności od potrzeb. Najlepiej czyścić rower na stojaku, warto zdjąć z niego koła i łańcuch i osobno zająć się wszystkimi miejscami, w których zebrała się woda z brudem – radzi Biniek.

Aby dobrze napędzał

– Po przejechaniu ok. 2,5-3 tys. km może być konieczna wymiana łańcucha i zębatek. Z pewnością jednak utrzymywanie napędu w czystości pozwoli cieszyć się nim dłużej – tłumaczy mechanik rowerowy. Ze względu na warunki eksploatacji, nieco dłużej powinien służyć napęd w rowerze szosowym niż w górskim. Istotny dla żywotności każdego napędu jest stan łańcucha. Można go czyścić specjalną maszynką dostępną w sklepach rowerowych, można też poradzić sobie bez niej. Warto go wtedy zdjąć, wsadzić do butelki czy starego bidonu napełnionego środkiem czyszczącym, i wytrząść. Następnie wystarczy go wypłukać wodą, wysuszyć i nasmarować. – Łańcuch można czyścić benzyną ekstrakcyjną, ale nie ropą, która zostawia tłusty film na powierzchni, warto także zaopatrzyć się w specjalne odtłuszczacze do łańcucha – mówi specjalista firmy dystrybuującej w Polsce rowery Merida.

Po wyczyszczeniu łańcucha smarujemy - po kropelce - każde ogniwko, żeby smar wpłynął między blaszki łańcucha i zniknął z jego powierzchni. Przed jazdą warto przetrzeć łańcuch do sucha po zewnętrznej stronie, żeby nie łapał brudu, dobrze jest także dobierać smar w zależności od warunków, w których będziemy jeździć – tłumaczy Marek Biniek. Nie mniej istotna od czystości łańcucha jest jego długość. Do jej sprawdzenia najlepiej nadaje się specjalny przyrząd, który mierzy stopień rozciągnięcia łańcucha. – Dobrym rozwiązaniem jest używanie 2-3 łańcuchów na zmianę. Można wtedy po każdych kilkuset km czy po każdej ciężkiej wyprawie zdjąć łańcuch i zastąpić go najkrótszym z całego zestawu – sugeruje specjalista Meridy. – Gdy łańcuch nadaje się do wymiany, trzeba też sprawdzić, czy wymiany nie wymagają zębatki. Jeśli są sprawne, należy je umyć, najlepiej w środkach do czyszczenia roweru, które odpowiednio je natłuszczą i pozwolą lepiej radzić sobie z brudem na trasie – dodaje.

Śrubka śrubce nierówna

– Śrubki, które znajdują się na przerzutce, nie służą do regulacji tego, jak się zmieniają biegi, ale do regulacji zakresu, w którym porusza się przerzutka. Określają to, czy łańcuch będzie mógł spaść między zębatki i szprychy, czy między zębatki i ramę. Jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, nie powinno się ich ruszać – wyjaśnia doświadczony mechanik rowerowy. Sposób zmiany biegów zależy od naprężenia linki. – Jeśli łańcuch nie chce wskoczyć na większe zębatki, to znaczy, że linka jest zaciągnięta zbyt słabo, a gdy nie chce spadać na mniejsze zębatki, oznacza to, że jest zaciągnięta za mocno. Trzeba wtedy odpowiednio wyregulować linkę poprzez kręcenie baryłką regulacyjną przy manetce albo na przerzutce – udziela wskazówek specjalista Merida Polska.

Do właściwej pracy przerzutek niezbędny będzie także właściwy stan przewodów. – Jeśli zaniedbaliśmy serwisowanie roweru po sezonie, prawdopodobnie przed wiosną trzeba będzie wymienić w nim linki i pancerze, na których może się zbierać brud. Im lepszej jakości są przewody, tym są trwalsze, na pewno lepsze będą te ze stali nierdzewnej, odpowiednio uszczelnione. Dobrze jest wymienić przed sezonem szczególnie linki przerzutki. Pozwoli to na większą precyzję zmiany biegów – podkreśla Biniek. Ważne są także linki hamulców, które mogą się przecierać. – Trzeba zweryfikować stan linek i w razie potrzeby je wymienić, podobnie jeśli chodzi o klocki hamulcowe. W przypadku hamulców hydraulicznych i ich złego działania, konieczne może być ich odpowietrzenie – wyjaśnia mechanik.

Nasłuchuj usterki

– Jeśli podczas skrętów zaniepokoi nas dźwięk dochodzący z łożysk, trzeba to sprawdzić, wyczyścić, nasmarować, być może wymienić. Jeśli coś działa bezszmerowo, raczej nie powinno to wymagać większej uwagi. Warto raz w roku rozkręcić cały rower, wyczyścić i nasmarować wszystkie elementy, które tego wymagają – radzi Marek Biniek. Kolejną istotną czynnością powinno być sprawdzenie stanu kół i ogumienia. – Trzeba sprawdzić, czy koło kręci się prosto, czy szprychy nie są za luźne, może trzeba będzie wycentrować koło. Byłoby świetnie, gdyby nieużywany rower zimą nie stał, ale był zawieszony, a jeśli już stoi, warto przekręcić co jakiś czas kołami, żeby zmienić ich punkt styku z podłożem. W odstawionym na zimę rowerze powinno się utrzymywać robocze ciśnienie w kołach, niższe niż do jazdy w sezonie – zaleca Biniek. Warto również przed sezonem sprawdzić stan bieżnika opon i w razie potrzeby zainwestować w nowe ogumienie.

Posiadacze rowerów z amortyzatorami do listy obowiązkowych czynności serwisowych powinni dopisać zadbanie o dobrą pracę tychże amortyzatorów. – Ich producenci podają, co ile powinny być poddawane przeglądowi i dobrze jest stosować się do tych zaleceń. Najlepiej oddawać amortyzator w fachowe ręce pracowników serwisu rowerowego po każdym sezonie. Jego uniwersalnym zaleceniem jest to dotyczące serca roweru, czyli ramy. – Podczas gruntownego przeglądu dobrze jest się jej dokładnie przyjrzeć i sprawdzić, czy nie ma na niej pęknięć, których wcześniej nie zauważyliśmy. Uszkodzenia ramy mogą się niestety wiązać z koniecznością jej wymiany.

Fachowy sprzęt – fachowe ręce

Coraz bardziej zaawansowane technologicznie rowery często wymagają przeglądu przeprowadzonego w profesjonalnym serwisie. Szczególnie karbonowe elementy wymagają skręcenia z właściwym momentem obrotowym, a nie każdy z nas ma w domu klucz dynamometryczny. Nawet aluminiowe elementy niepoprawnie skręcone mogą ucierpieć i się złamać – przestrzega Marek Biniek. Powinno się także przestrzegać zaleceń producenta dotyczących żywotności i wymiany karbonowych części w rowerze, szczególnie jeśli chodzi o kierownicę. – Od tego może zależeć nasze zdrowie, a nawet życie.

Rower, który jeździ okazjonalnie, nie będzie się domagał takiego przeglądu jak rower, który przejeżdża w roku wiele tysięcy kilometrów. W tym drugim może być nawet konieczna wymiana napędu w trakcie sezonu. – Im bardziej sportowy rower i sposób jego użytkowania, tym bardziej powinien być zadbany i gotowy do sprawnej jazdy.

Więcej na: www.rowerymerida.pl.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C
×
Polub nas na Facebooku

Jeśli uważasz, że są tu wartościowe teksty po prostu polub :).

Dziękujemy

Redakcja Kurier365.pl

×

Rubens résurrection du Christ

Drodzy Czytelnicy!

Życzymy aby Zmartwychwstanie Pańskie przyniosło Wam wszystkim wewnętrzne odrodzenie i siłę, by zmieniać świat na lepszy. Abyście w święta znaleźli upragniony odpoczynek od obowiązków dnia codziennego, oderwali się od polityki, gospodarki i spraw przyziemnych, spędzili ten czas razem z Rodzinami i wszystkimi ważnymi dla Was ludźmi, wspólnie celebrując każdą chwilę.

 

Redakcja Kurier365.pl