wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21658.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21658
środa, 05 sierpień 2015 00:00

BOSZ: Zamek w Krasiczynie Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Późnorenesansowy zamek w Krasiczynie uważany jest za jeden z najpiękniejszych skarbów architektury tego okresu w Polsce, zaraz po Wawelu i Baranowie Sandomierskim. Zbudowany został na przełomie XVI i XVII w. przez Stanisława Krasickiego, a zwłaszcza jego syna Marcina. Przy czym nie na pustym miejscu. Obecna wieś Krasiczyn, odległa o 10 km na zachód od Przemyśla, ma metrykę od XV wieku. Wówczas jednak nazywała się Śliwnica, stał w niej dwór obronny otoczony wałem i fosą, a jej właścicielem został w 1525 roku Jakub z Siecina zwany Trąbą. Jako wiano wniosła ją bowiem przy ślubie właścicielka tej wsi, Barbara Orzechowska herbu Oksza.


Ich synowie przyjęli nazwisko Krasickich z Siecina, od sąsiedniej wsi Krasice. Z czasem zamek, występuje on pod ta nazwą już na samym początku XVII w. i pobliską wieś zaczęto nazywać Krasiczynem. Zaś Śliwnicą pozostała oddzielna część nadal istniejącej z tą nazwą wsi odległej o nieco ponad kilometr. Syn Jakuba, kasztelan przemyski Stanisław Krasicki, rozpoczął przebudowę i rozbudowę istniejącej warowni w obronny zespół pałacowy z parkiem. Prace te kontynuował jego syn Marcin, zasłużony mecenas sztuki w Polsce. Powstał piękny zamek na planie prostokąta.
Z dwoma skrzydłami mieszkalnymi oraz obronnym murem parawanowym tworzącymi dziedziniec z arkadowymi podcieniami. I czterema różnymi basztami narożnymi. Z nazwami mającymi odzwierciedlać „wieczny porządek" – taki, jakim rozumieli go właściciele. Boska z kopułą na szczycie oraz kaplicą porównywaną z Zygmuntowską na Wawelu, Papieska zwieńczona attyką oraz z pokojami gościnnymi dla kościelnych dostojników, Królewska z apartamentami królewskimi i Szlachecka zwieńczona koroną. Do wieży zegarowej, w przeszłości głównego wjazdu, prowadził ceglany most przez fosę.
Zamek został przepięknie ozdobiony dekoracjami, zwłaszcza sgraffitowymi. Przedstawiają one sceny biblijne, myśliwskie oraz medaliony z podobiznami cesarzy i królów polskich. Spośród następnych właścicieli tego zamku najbardziej znani byli Sapiehowie władający nim od 1835 do 1945 roku. To im w znacznym stopniu zamkowy park zawdzięcza wspaniałe drzewa i inną roślinność. Po narodzinach każdego syna sadzili bowiem w nim dęby, zaś córki lipy. Umieszczając pod nimi kamienie z ich imionami. Sprowadzali również egzotyczne drzewa i krzewy z Ameryki Południowej. Są one obecnie ozdobą parku, podobnie jak m.in. dąb o obwodzie 7 m oraz stare lipy.
Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja. Część pomieszczeń zamkowych można jednak zwiedzać. Ten wspaniały zespół zamkowo – parkowy stał się tematem kolejnego, przepięknego albumu wydanego przez zasłużoną oficynę wydawniczą BOSZ z Olszanicy. Zawiera on ponad 120 zdjęć i z górą 20 reprodukcji starych widoków zamku oraz portretów dawnych jego właścicieli z rodu Sapiehów. Wiele z nich jest dużego formatu, wydrukowanych jako rozkładówki. Wykonywane o różnych porach doby i roku, uwzględniające również detale, zwłaszcza sgraffiti, ale również kamienne oraz wnętrza i meble, tworzą przepiękną całość.
Ich autorem jest Tadeusz Budziński. Natomiast tekstu przybliżającego czytelnikom zamek, jego części i szczgóły, opublikowanego równolegle po polsku i w tłumaczeniu na angielski, Jakub Puchalski. Koncepcję i projekt graficzny tego, jak zwykle bardzo starannie wydanego pod względem poligraficznym albumu, jest Lech Majewski. Dzięki współpracy i pomocy ze strony Fundacji Pro Arte et Historia, powstało kolejne, blisko 160-stronicowe dzieło dla koneserów, miłośników historii, starej architektury i przyrody oraz, oczywiście, znakomitych zdjęć.

{gallery}21658{/gallery}

KRASICZYN. Album. Fotografie: Tadeusz Budziński. Koncepcja i projekt graficzny: Lech Majewski. Tekst: Jakub Puchalski. Wydawnictwo BOSZ, wyd. I Olszanica 2015, str. 159, cena 79 zł, ISBN 978-83-7576-249-5.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: BOSZ
  • Język: polski
  • Gatunek: książka podróżnicza
  • ISBN: 978-83-7576-249-5
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2015-08-05
  • Ocena recenzji: 4
  • EAN: 9788375762495

a