Kurier365.pl

Switch to desktop

Koneser - drugie życie Fabryki Wódek

  • Napisane przez  Jacek Wilski
  • piątek, 02, listopad 2012 12:24
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
Projekt Praskiego Centrum Koneser Projekt Praskiego Centrum Koneser fot. BBI Development
Choć na rynku panuje kryzys, to nie przeszkadza to niektórym firmom deweloperskim w dużych inwestycjach. Dzięki porozumieniu dwóch deweloperów teren dawnej Fabryki Wódek Koneser zostanie rozbudowany. Powstaną tu lofty, restauracje, kawiarnie, klub i muzeum.

Porozumienie zawarły firma BBI Development i spółką Liebrecht & Wood. Mają zamiar wspólnie inwestować w rozbudowę zabytkowej nieruchomości. Fabrykę Wódek Koneser czeka więc rewitalizacja.
To nie pierwsza współpraca tych dwóch firm deweloperskich. Wcześniej BBI Development i L & W wspólnie zabrały się za budowę biurowca przy pl. Unii Lubelskiej w miejscu dawnego Supersamu. Obecny projekt jest jedną z największych partnerskich inwestycji w Warszawie w dobie kryzysu.
Liebrecht & Wood ma dołożyć do inwestycji w dawną Wytwórnię Wódek 51 milionów złotych. Otrzyma za to 36,5 proc. udziałów w spółce. Firma ma zadbać o część biurowo-usługową, czyli jeden z pierwszych etapów wielkiej inwestycji, w którą deweloperzy mają zamiar włożyć blisko pół miliarda złotych. Koniec wszystkich prac planowany jest na 2015 rok.

 

Część mieszkaniową zrealizuje firma BBI Development. Lofty znajdą się m.in. w budynku dawnej mennicy. Ma w nich zamieszkać nawet kilka tysięcy ludzi. Metr kwadratowy będzie kosztował ok. 10 tysięcy złotych.
W zabytkowych nieruchomościach między ul. Ząbkowską, Nieporęcką, Markowska i Białostocką będą lofty, restauracje, klub i kawiarnie. Możliwe, że powstanie tu również galeria designu. Praskie Centrum Koneser ma być miejscem zarówno dla biznesmenów i firm, jak i dla mieszkańców Pragi. Z pewnością nie zabraknie na tym 5-hektarowym terenie wydarzeń artystycznych i kulturalnych.
Inwestorzy mają nadzieję, że nowe centrum ożywi całą dzielnicę. Chcą zachować niezwykłą atmosferę tego miejsca, ale budynki z XIX wieku zostaną zmodernizowane. Teren Konesera będzie swego rodzaju „miastem w mieście".
Pierwszy zabytkowy budynek jest już odnowiony. Jest to Kordegarda i biura dawnej „dyrekcji", tuż przy samej bramie prowadzącej na teren fabryki.

Wszelkie prawa zastrzeżone Kurier365.pl

Top Desktop version