czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
czwartek, 09 luty 2017 13:12

Atrakcje podczas "Zimy w mieście" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Atrakcje podczas "Zimy w mieście" https://pixabay.com

Podczas „Zimy w mieście” - od 13 do 24 lutego 2017 r. - na młodych warszawiaków oprócz 108 Feryjnych Placówek Edukacyjnych (FPE), organizowanych wyłacznie w szkołach, czeka kilkaset różnorodnych zajęć specjalistycznych oraz oferta sportowo-rekreacyjna. Dla dzieci młodszych, (przyprowadzanych i odbieranych przez opiekunów) przez pięć dni w tygodniu FPE organizować będą zajęcia - od godz. 7, 7.30 lub 8 do godz. 16 lub 17. Ofertę przygotowano również dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Uruchomionych zostanie 7 placówek w szkołach specjalnych, gdzie przygotowano miejsca dla 264 uczniów.

W ramach zajęć odbywać się będą zajęcia plastyczne, sportowe, muzyczne czy teatralne, a także wycieczki do kin, teatrów czy muzeów. Pobyt dziecka w feryjnej placówce edukacyjnej wiąże się jedynie z jedną opłatą – 7 zł dziennie. To cena wyżywienia. Każde dziecko uczęszczające do FPE otrzymuje dwa posiłki, w tym jeden ciepły.

– Wszystkie dotychczasowe zasady „Zimy” pozostały niezmienne. Wciąż zorganizowane grupy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, a pobyt w feryjnych placówkach edukacyjnych to koszt zaledwie siedmiu złotych za wyżywienie –  mówił podczas konferencji Włodzimierz Paszyński.

Feryjne placówki specjalistyczne
W szkołach, bibliotekach, ogródkach jordanowskich, domach kultury, a także w ośrodkach sportu i rekreacji organizowane będą również tzw. zajęcia specjalistyczne. Część z nich prowadzić będzie warsztaty przez pięć dni w tygodniu, inne w określonych dniach i godzinach. W sumie przygotowano kilkaset propozycji zajęć specjalistycznych dla grup z FPE oraz uczestników indywidualnych – młodzieży, która może przemieszczać się po Warszawie samodzielnie. Młodzież może korzystać z kilku propozycji zajęć w ciągu jednego dnia.

Atrakcje edukacyjno-kulturalne „Zimy w mieście”
W organizację programu oprócz jednostek miejskich takich jak Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Karykatury czy Muzeum Warszawy włączyły się również Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Narodowy Bank Polski, Narodowy Instytut Audiowizualny i wiele wiele innych.

Sportowa „Zima w mieście”
– Choć wyniki badań pokazują, że najbardziej lubianą atrakcją są wyjścia do kina to zajęcia sportowe i na basenie zajmują kolejne dwie lokaty – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W czasie ferii do dyspozycji młodych warszawiaków oddanych zostanie 69 obiektów sportowych – wśród nich hale sportowe, pływalnie, boiska i lodowiska. Młodzież bezpłatnie, pod okiem instruktorów i trenerów będzie tam mogła doskonalić swoje umiejętności. Odbywać się też będą różnego rodzaju turnieje oraz zawody. W większości obiektów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przez udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie. Specjalną ofertę przygotowało również Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Poza nieodpłatnym udostępnieniem swoich obiektów, na tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty czekają instruktorzy.

Bezpieczne ferie
Wzorem lat ubiegłych, w ramach poprawy bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku Straż Miejska m.st. Warszawy i Komenda Stołeczna Policji przeprowadzą szereg zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Omówione zostaną m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy, procedury powiadamiania służb ratunkowych czy zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia. Zagadnienia poruszane przez policjantów dotyczyć będą cyberprzemocy, substancji psychoaktywnych oraz bezpieczeństwa na lodzie. Policjanci przeprowadzą również warsztaty „Bezpieczna zima z borsukiem” w Kinie Praha. Przedseansowe pogadanki o bezpieczeństwie odbędą się 13, 15 i 22 lutego o godz. 12.00. Zajęcia z maskotką – Borsukiem – będą prowadzone również w feryjnych placówkach edukacyjnych.

Wydarzenia dzielnicowe
We wszystkich dzielnicach Warszawy na najmłodszych będą czekać różnego rodzaju dodatkowe atrakcje. Zarówno dzieci korzystające z feryjnych placówek edukacyjnych, jak i te nieco starsze będą mogły uczestniczyć m.in. w projekcjach filmowych, spektaklach czy zawodach sportowych.

Zakończy „Kraina kłamczuchów”
Tegoroczną „Zimę w mieście” uroczyście zakończy spektakl „Kraina kłamczuchów”. Widowisko muzyczne będzie przygotowywane przez młodzież uczestniczącą w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA) organizowanych corocznie przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK). Widowisko zostanie wystawione dwukrotnie w piątek, 24 lutego, o godz. 10.00 i 13.00 w Teatrze Dramatycznym (PKiN, pl. Defilad 1). Na widowni zasiądą dzieci z feryjnych placówek edukacyjnych.

Bezpłatne przejazdy
Wszystkie feryjne placówki edukacyjne uczestniczące w „Zimie w mieście” otrzymają karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży komunikacją miejską. Stołeczny ratusz zapewnia również przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zapotrzebowanie na transport można było składać u koordynatorów dzielnicowych w wyznaczonych przez dzielnice terminach.

Finansowanie programu
Koszty organizacji tegorocznej „Zimy w mieście” wyniosą blisko 3 mln złotych. Ponad 2 miliony złotych z tej kwoty zostanie wydatkowanych przez dzielnice, a pozostałe środki przez biura Urzędu m.st. Warszawy, a także ośrodki sportu i Rekreacji.

„Zima poza miastem”
Na organizację wypoczynku wyjazdowego podczas ferii zimowych w ramach programu „Zima poza miastem” przeznaczonych zostało ponad 400 tys. złotych. Za tę kwotę dofinansowano wyjazdy organizowane przez 14 fundacji i stowarzyszeń. Z „Zimy poza miastem” skorzysta 985 uczniów, 35 dzieci z niepełnosprawnościami i 13 wolontariuszy.

Więcej na: www.zima.warszawa.pl oraz www.um.warszawa.pl/zima.

a