Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowy ośrodek terapeutyczny dla chorych na raka

Wyróżniony Nowy ośrodek terapeutyczny dla chorych na raka

Ośrodek terapeutyczny dla pacjentów onkologicznych na warszawskim Dolnym Mokotowie otrzyma nową siedzibę.

Nowoczesny budynek stanie przy ulicy Sławkowskiej. Udział w zajęciach terapeutycznych brać będą mogli wszyscy chorzy z terenu Warszawy. Całkowicie bezpłatnie.

  • Chorzy na raka z Warszawy i okolic będą wkrótce uczestniczyć w specjalnym programie terapeutycznym w nowej siedzibie fundacji "Jestem".
  • Nowy budynek stanie na działce zakupionej przy ulicy Sławkowskiej.
  • Pieniądze na nową siedzibę dla prowadzącej program terapeutyczny fundacji przekazała fundacja "Trzy Trąby". Inicjatywę popierają władze dzielnicy.
  • Fundacja prowadzi zajęcia dla chorych na raka od prawie 6 lat. Dzięki nowej siedzibie zwiększy liczbę ich uczestników.

Na liczącej 920 metrów kwadratowych działce w Warszawie stanie wkrótce nowoczesny ośrodek terapeutyczny, w którym chorzy na raka będą uczestniczyć w specjalnych zajęciach terapeutycznych.

- Program obejmuje proces zdrowienia na każdym etapie choroby; wzmacnia psychikę, ciało i ducha. Skierowany jest do osób, którzy są jeszcze w trakcie leczenia onkologicznego i do tych, które już je zakończyły - mówi Izabella Dembińska, prezes Fundacji Jestem, która wraz z lekarzem onkologiem dr Ewą Kosakowską, realizuje cały projekt.  - Program nastawiony jest przede wszystkim na ich wsparcie w procesie chorobowym.

W spotkaniach uczestniczą osoby dorosłe, a zajęcia przeznaczone są dla trzech, dwudziestoosobowych grup. Program obejmuje sześciogodzinne zajęcia prowadzone w godzinach przedpołudniowych - co ma  znaczenie w takich miastach jak Warszawa, w których ze względu na pracę wraca się do domów późnym wieczorem. Obejmuje między innymi warsztaty psychoonkologiczne, zajęcia rehabilitacyjne, spotkanie ze sztuką czy wspólny dietetyczny posiłek, a także zajęcia w plenerze i zwiedzanie zabytków. Z pacjentami pracuje grupa doświadczonych psychologów, rehabilitantów, lekarzy oraz wykwalifikowanych wolontariuszy i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

- Nasz program realizujemy od końca 2012 roku. Na razie spotykamy się w użyczonym lokalu przy Parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie. Teraz przymierzamy się do budowy własnego ośrodka na wykupionej działce - dodaje Izabella Dembińska.

Fundacja otrzymała pieniądze na ten cel w formie darowizny od Fundacji "Trzy Trąby", która angażuje się w projekty związane ze wsparciem lokalnych społeczności, kultury czy historii Polski.

- Idea działania fundacji Jestem jest nam bardzo bliska, stąd nasz udział w tym przedsięwzięciu - mówi Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji "Trzy Trąby", która na wsparcie "Jestem "przeznaczyła 700 tysięcy złotych. - Planujemy zwiększenie naszego zaangażowania w realizowanym przez fundację "Jestem" programie, między innymi poprzez organizowanie zajęć kulturalnych i edukacyjnych, po to, aby jakość życia pacjentów onkologicznych była jak najwyższa.

Obiekt postawiony na działce przy Sławkowskiej służyć będzie także jako miejsce dziennego pobytu dla chorych i ich rodzin. Będą tam mogli gotować posiłki, wspólnie urządzać dom czy pielęgnować ogród.

- Otwarcie nowej siedziby ośrodka pozwoli znacznie większej niż do tej pory liczbie osób na uczestnictwo w terapii, a co za tym idzie na wspomaganie procesu zdrowienia. Z pewnością będzie to znaczne wsparcie dla lokalnych władz, które także organizują podobne programy dla mieszkających na swoim terenie chorych i pozytywnie odnoszą się do tego, co robi fundacja "Jestem" - podsumowuje Maciej Radziwiłł.

Po otwarciu nowej siedziby w organizowanych przez "Jestem" zajęciach będzie mogło wziąć udział nawet 100 chorych. Pierwsze zajęcia w nowej siedzibie planowane są na połowę 2019 roku.

Realizacja i wykonanie Fanaberie - tworzymy przestrzeń w sieci.