updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Outsourcing w Polsce ma przyszłość

  • Napisał 
  • Dział: Biznes
Wyróżniony Outsourcing w Polsce ma przyszłość
Wzrasta pozycja Polski jako miejsca lokalizacji centrów usług outsourcingowych i biznesowych (sektora BPO/SSC) – twierdzą autorzy opublikowanej dziś drugiej edycji raportu „Onshore, nearshore, offshore, unsure? A 2010 Polish perspective”.

Raport powstał przy współudziale następujących partnerów: Jones Lang LaSalle, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Grafton Recruitment, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce oraz Ernst & Young. Poprzez prezentację szeregu informacji i danych liczbowych obejmujących m.in. rynek pracy (zwłaszcza w odniesieniu do ośrodków R&D), rynek nieruchomości oraz dofinansowanie inwestycji w sektorze, raport umożliwia firmom zainteresowanym przeniesieniem do Polski niektórych procesów dokonanie porównania pomiędzy naszym krajem a rynkami Europy Zachodniej.

Raport w szczególności zwraca uwagę na następujące aspekty:

* Rośnie globalne znaczenie Polski jako lokalizacji sektora BPO/SSC (centrów usług wspólnych/ outsourcingu procesów biznesowych) z uwagi na szereg czynników takich jak: geograficzna i kulturowa bliskość Europy Zachodniej, wysoko wykwalifikowana siła robocza o wysokiej znajomości języków obcych (m.in. angielski, niemiecki, francuski), bezpieczeństwo danych zapewnione przez europejskie standardy ochrony danych, jak również oszczędności kosztowe po stronie rynku pracy i nieruchomości oraz oferowane przez rząd i programy unijne dofinansowanie inwestycji w tym sektorze.
* Firmy z sektora outsourcingu wchodzące do Polski mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w ramach m.in. dotacji unijnych i programów rządowych. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi od 30 do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia w zależności od lokalizacji inwestycji na terenie kraju.
* Polski rynek pracy w pełni przygotowany jest na przyjęcie firm z sektora outsourcingu. W przeciwieństwie do centrów typu BPO, ośrodki R&D (badań i rozwoju) poszukują przede wszystkim wyspecjalizowanych kwalifikacji technicznych, w dalszej kolejności kompetencji językowych. Średnie pensje brutto w centrach badawczych wynoszą w Polsce
4200 zł w przypadku testera, 6400 zł w przypadku projektanta/ programisty oraz 9500 zł dla kierownika projektu.

Obecny rok jest najlepszym momentem na zapewnienie sobie korzystnej cenowo lokalizacji, która zaspokajałaby wszelkie funkcjonalne potrzeby firm z sektora outsourcingu. Rynek nieruchomości cechuje się dostępnością nowoczesnej i elastycznej powierzchni biurowej pod klucz w cenie od 11-12 euro/ m2/ miesiąc.
Więcej w tej kategorii: 2 tysiące DOZ »

Warszawa