updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Biegli w niewiedzy

  • Napisane przez Przedruk. Autor: Jerzy Wysocki
  • Dział: Biznes
Wyróżniony Biegli w niewiedzy

W filmie „Nagi instynkt 2" biegły psychiatra sądowy zajmuje się serią dziwnych morderstw, na końcu sam trafia do psychiatryka. Powodem była piękna Sharon Stone, jej umysł i ciało. W Polsce biegli sami przyznają, że nie znają się na sprawie ale swój zawód twórczo kontynuują.

Od ich opinii zależy wszystko, nawet losy ministrów. Biegły wyceniający zegarek ministra Nowaka z rozbrajającą szczerością przyznał dziennikarzom, że nie jest specjalistą od zegarków, dotąd robił to raz w życiu, a założenie, że zegarek był kradziony sam sobie przyjął co szczerze uznaje za błąd. Mógł jeszcze dodać, że był pod urokiem ministra.

Biegły z definicji to osoba posiadająca bogate doświadczenie zawodowe i uznana za eksperta w swojej dziedzinie. Na dodatek musi posiadać nieskazitelną opinię. Gdyby okazało się, że jakiś sędzia nie ukończył prawa, nie zrobił aplikacji ale wydaje wyroki byłby wielki skandal. Biegli są w cieniu, coś tam robią dla organów ścigania, sądów ale ich kompetencji się nie podważa. Bo to oni są biegłymi.

Nie każdy biegły ma taki dystans do swoich kompetencji jak ten od zegarka. Niedawno w Białymstoku Centralne Biuro Antykorupcyjne zajęło się przetargiem na zakup sprzętu do bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim. Były podejrzenia, że przetarg ustawiono. Co ciekawe opinia biegłego wskazująca na nieprawidłowości została przez CBA odrzucona. Podejrzenia okazały się bezpodstawne.

Tu biegły był wszechstronny. Na liście Sądu Okręgowego figuruje jako biegły od maszyn i urządzeń (ale nie medycznych), lakiernictwa samochodowego i malarstwa technicznego oraz od wyceny nieruchomości. W przeszłości media zarzucały mu plagiat pracy habilitacyjnej. Kontrola CBA zawsze wzbudza emocje. Pewnie gdyby nie jakiś przytomny oficer, przyjęto by opinie biegłego i ruszyła by prokuratorska machina. Dyrektora szpitala już chciano odwoływać.

Znane są przypadki ludzi mających spłacać kredyt wzięty przez oszusta. Do prokuratury trafiła sprawa Adama R. rzekomego klienta Lucas Banku. Miał on wziąć w sklepie kredyt na zakup telewizora. Ekspedientka i doradca bankowy zgodnie stwierdzili, że Adam R. wygląda zupełnie inaczej niż nabywca telewizora na kredyt. Biegły sądowy – niby po analizie pisma – stwierdził jednak, że podpis jest autentyczny. Są też kredyty na kilkaset tysięcy, do spłaty których zobowiązano....ofiarę przestępstwa – podaje Katarzyna Garcan, ekspert od grafologii.

Biegłym grafologiem zostać nietrudno; 8. (osiem) godzinny kurs za 250 złotych i można być biegłym od grafologii. Na liście biegłych są też specjaliści od czyszczenia kominów, różdżkarze i radiesteci. Ich opinie są dla sądu niepodważalne.

- Dziś niewiele osób, nawet tych na wysokich urzędniczych stanowiskach, potrafi sprawdzić autentyczność dokumentów – przyznaje profesor Bronisław Młodziejowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

Można zrozumieć biegłego psychiatrę od Sharon Stone. Był fachowcem ale mu odbiło. To się zdarza w relacjach z kobietami. Opisane tu historie nie dają się wytłumaczyć. Można nakręcić „Nagi instynkt 3", tym razem z polskim scenariuszem w stylu Barei. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nową ustawę o biegłych, zgodnie z założeniami mają być bardziej kompetentni. Ustawa jest na etapie konsultacji. U biegłych?
Źródło: http://wysocki.tocowazne.pl/n/biegli-w-niewiedzy

Warszawa