updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Weekend bez Ofiar - Alternatywne trasy dojazdu nad morze

Wybierając alternatywny sposób dotarcia do nadmorskich miejscowości możemy zaoszczędzić sporo czasu. Dbając o prawidłowe zapakowanie przewożonych rzeczy unikniemy śmiertelnych pocisków i jedźmy bezpiecznie.
{jumi [*4]}Wszak wszyscy mamy tylko jedno życie. Skrytki w samochodach służą do przewożenia podręcznych rzeczy. Dlaczego więc tyle przedmiotów przewozimy luzem, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że w chwili hamowania mogą być dla nas zabójcze?

Przy nagłym hamowaniu niezabezpieczone przedmioty nabierają pędu, który może z nich uczynić śmiertelne pociski. Jeśli jadąc z prędkością 50 km/h zderzymy się z nieruchomą przeszkodą, telefon komórkowy może uderzyć w nas z siłą równą 6-kilogramowemu odważnikowi. A ile w tej samej sytuacji waży litrowa butelka z wodą mineralną? Okazuje się, że aż 60 kg. Przy 90 km/h jej waga wzrośnie do 202 kg!
Przed wyruszeniem w trasę sprawdź, czy w samochodzie nie ma drobnych przedmiotów położonych gdzieś luzem. Szczególnie niebezpieczne jest przewożenie ich na półce przy tylnej szybie. Usuń stamtąd książki, gazety, maskotki czy apteczkę. Zabezpiecz też zabawki, które w podróż zabierają ze sobą dzieci. Niegabarytowe przedmioty zawsze pakuj do bagażnika, a jeśli masz samochód kombi bez kratki dzielącej część pasażerską od towarowej, unieruchom pasami wszystkie bagaże. Drobnych przedmiotów nie przewoź pod siedzeniem kierowcy, bo w czasie jazdy mogą się wysunąć i zablokować pedały.
Przed pędem zabezpiecz nie tylko przedmioty, ale również siebie i pasażerów. Mężczyzna ważący 90 kg jadąc bez zapiętych pasów samochodem z prędkością 50 km/h przy zderzeniu z nieruchomą przeszkodą uderzy w przednią szybę z taką samą siłą jak betonowa płyta o wadze 3,5 tony!

Wybierając alternatywny sposób dotarcia do nadmorskich miejscowości możemy zaoszczędzić sporo czasu. Poniżej przedstawiamy mapkę z zaznaczonymi mniej popularnymi trasami dojazdowymi nad morze.
Jedna z tras ma na celu ominięcie Pyrzyc, Szczecina i Płoni przez Ławy – Myślibórz – Rów – Banie-węzeł Pyrzyce S3 – węzeł Klucz S3/A6. Druga trasa ma na celu ominięcie Miękowa i Parłówka. Biegnie przez miejscowości Modrzewie, Stepnice, Miłowo i Recław. Szczegółowy opis wszystkich tras na: http://www.gddkia.gov.pl/article/oddzialy/gddkia_szczecin/trasy_alternatywnego_dojazdu_nad_morze/index.php?id_item_tree=aa8d21cf2ebccf112c98d90a59b17cba

{jumi [*9]}

Warszawa