updated 4:42 PM CET, Jan 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

„MOST CZY MUR” DEBATA W SDP

  • Napisane przez Daniel Bereza
  • Dział: Biznes
„MOST CZY MUR” DEBATA W SDP Daniel Bereza

Trzecie urodziny telewizji Biełsat – pierwszej niezależnej telewizji na Białorusi stały się okazją do zorganizowania w siedzibie SDP przy ulicy Foksal debaty: "Most czy mur? Wybory na Białorusi a wyzwania polskiej polityki wschodniej".

{jumi [*4]}Data spotkania nie została wybrana przypadkowo, gdyż w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Praw Człowieka. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: opozycjonista, laureat nagrody im A. Sacharowa Aleksandr Milinkiewicz; Prof. Włodzimierz Marciniak z ISP PAN; prof. Andrzej de Lazari z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Paneliści spierali się o wizje polskiej polityki wobec Białorusi w sytuacji poprawiających się stosunków z Rosją. Uczestnicy zastanawiali się również jak Polska i Europa może wykorzystać osłabienie reżimu Łukaszenki. Aleksandr Milinkiewicz podkreślił, że na Białorusi następuje podział elit opozycyjnych na tych wspierających kierunek prozachodni oraz frakcję spoglądającą w stronę Rosji i jest to jego zdaniem tendencja naturalna. Opozycjonista podkreślił, że Biełsat to nie tylko medium rozszerzające wolność słowa i dowód na polską solidarność z demokratycznym społeczeństwem na Białorusi, ale również miejsce szkolenia kadr, które w przyszłości pracować będą w wolnych białoruskich mediach.

Po zakończonej debacie odbyła się prezentacja książki „Być dziennikarzem”, wydanego przez Biełsat podręcznika dla dziennikarzy telewizyjnych pod redakcją Lidii Gall i Żmiciera Sauki. Jest to pierwsza tego typu publikacja po białorusku, która dowodzi, że Biełsat to nie tylko telewizja, ale też instytucja produkująca wiedzę i umiejąca przekazywać swoje doświadczenia.

 

{jumi [*9]}

 

Warszawa