updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Wspomnienie o Sławomirze Skrzypku

  • Napisane przez asm / Gazeta Finansowa
  • Dział: CSR
Sławomir Skrzypek odbiera nagrodę miesięcznika Home&Market Sławomir Skrzypek odbiera nagrodę miesięcznika Home&Market

Kiedy redakcje Gazety Finansowej i Kuriera365.pl podejmowały decyzję o wyróżnieniu Narodowego Banku Polskiego w niniejszej edycji raportu poświęconego społecznej odpowiedzialności biznesu, mieliśmy nadzieję, że dyplom wraz z pamiątkowym egzemplarzem tygodnika będziemy mogli wręczyć prezesowi tej instytucji.

Niestety, dziś możemy tylko pochylić głowy i oddać hołd Sławomirowi Skrzypkowi (1963-2010), który zginął w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem. Przypomnijmy jego sylwetkę.

Sławomir Skrzypek ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach, zdobył również tytuł magistra nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse, z rozszerzonym programem w zakresie finansów. Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie zarządzania aktywami i pasywami w polskim systemie bankowym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown i Advanced Management Program, IESE University of Navarra.

W latach 1993-1997 był zatrudniony w NIK, gdzie zajmował się m.in. kontrolą finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego. W latach 1997-2000 sprawował funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, nadzorując m.in. Departament Kapitałowy. W latach 2001-2002 był członkiem Zarządu PKP SA.

Znalazł się gronie najbliższych współpracowników prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego w stołecznym Ratuszu, gdzie pełnił funkcję zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy. Odpowiadał za tak ważne sektory, jak: polityka finansowa, inwestycje i nadzór właścicielski. Jego dziełem jest rozpoczęcie współpracy władz Warszawy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bankiem Rozwoju Rady Europy oraz czołowymi bankami z całego świata. Od grudnia 2005 r. był wiceprezesem Zarządu PKO BP SA, a od września 2006 r. dodatkowo pełnił obowiązki prezesa Zarządu PKO BP SA. Od maja 2006 r. sprawował funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP SA.

10 stycznia 2007 r. został powołany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Choć nowego prezesa NBP część środowisk powitało z rezerwą, to jednak wkrótce ostrożna, wyważona polityka finansowa i działania pozytywnie wpływające na stabilność polskiej waluty zyskały mu życzliwość wielu dotychczasowych krytyków.

W 2009 r. uzyskał od magazynu ekonomicznego "Home&Market" wyróżnienie za kierowanie najlepszą instytucją dbającą o kondycję rynku finansowego. Odebrał je podczas uroczystej gali "Najlepszy Partner w Biznesie".

Sławomir Skrzypek osierocił trójkę dzieci.

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl