updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Sztuka w dystrybucji

  • Napisane przez IV edycja raportu CSR Gazety Finansowej / Joanna Nogała
  • Dział: CSR
Wystawa w siedzibie ABC Data Wystawa w siedzibie ABC Data
Połączenie sztuki i rynku IT z reguły przywołuje na myśl pracę nad coraz nowszymi technologiami, których efekty działania mają nas zaskakiwać elementami rodu z science fiction. Okazuje się jednak, że nie powinniśmy ograniczać naszej wyobraźni tylko do takich efektów, bo pomysł na połączenie tych dwóch światów może przybrać bliższą, acz wyjątkową formę...

Krzysztof Musiał, jeden z najbardziej znanych i cenionych prywatnych kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej, przyjął zaproszenie Zarządu ABC Daty, największego dystrybutora IT w Polsce, by w siedzibie Spółki zaprezentować fragment swoich zbiorów. To wyjątkowa wystawa w świecie sztuki, pokazująca prace wielkich artystów, między innymi Leona Tarasewicza i Olgi Boznańskiej. To także wyjątkowa wystawa w świecie biznesu, gdyż fragment słynnej kolekcji, która była pokazywana w największych muzeach w Polsce, zagościł w siedzibie przedsiębiorstwa.

Wybór miejsca wystawy jest jednak nieprzypadkowy. Połączenie fragmentu jednego z największych zbiorów polskiej sztuki z jedną z największych firm informatycznych w kraju nastąpiło w ABC Dacie, którą 20 lat temu Krzysztof Musiał założył w Polsce. Firma szybko stała się liderem rynku. Dziś ma niekwestionowaną pozycję nr 1 w dystrybucji IT. - Od dnia, w którym Krzysztof opuścił naszą firmę, bardzo uważnie śledzimy jego aktywność w świecie sztuki. Jestem pewien, iż nie przesadzę w stwierdzeniu, że rozpiera nas duma, gdy osoba, tak bardzo związana i utożsamiana z ABC Datą, tak wiele znaczy jako kolekcjoner wybitnych dzieł i mecenas najróżniejszych działań artystycznych – mówi Andrzej Sobol, wiceprezes ABC Data SA. - Jest nam więc szczególnie miło, że Krzysztof przyjął nasze zaproszenie i zdecydował się na prezentację części swoich słynnych zbiorów w naszej firmie. Z początkiem 2010 roku staliśmy się kolejnymi beneficjentami kolekcjonerskiej pasji założyciela ABC Daty – dodaje.

Skąd jednak taka pasja?

- 20 lat temu założyłem w Warszawie firmę ABC Data... Piętnaście lat temu rozpocząłem budowanie kolekcji sztuki polskiej... Teraz, dzięki zaproszeniu zarządu ABC Daty, mam okazję doprowadzić do spotkania tych dwóch stworzonych przeze mnie instytucji – mówi Krzysztof Musiał. - ABC Data do dziś jest największą polską firmą w swojej branży, a moja kolekcja to jeden z najważniejszych prywatnych zbiorów sztuki w kraju – podkreśla.

Krzysztof Musiał nigdy nie rozstał się z ABC Datą na dobre. Gdy 9 lat temu po raz pierwszy sprzedał udziały w spółce, po kilku latach powrócił, by znów w nią zainwestować. Niedawno, ponownie stał się udziałowcem spółki, tym razem w związku z planami giełdowymi ABC Daty. Na co dzień jest także członkiem Rady Nadzorczej Firmy. Wierzymy, że to nie koniec pomysłów ABC Daty na sztukę w dystrybucji...

 

Please provide full Credentials Infomation