updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Bezpieczniej na placach zabaw

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Plac zabaw w Krakowie MiniMini Plac zabaw w Krakowie

Ruszyła ogólnopolska akcja społeczna „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej wśród rodziców, właścicieli placów i producentów urządzeń, w zakresie dbania o bezpieczeństwo dzieci.

{jumi [*4]}Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. W ramach akcji współpracują najważniejsze instytucje związane z bezpieczeństwem najmłodszych. Głównym jej celem jest kontrolowanie placów zabaw pod kątem stanu technicznego znajdujących się na nich urządzeń. Oceny dokonuje Centrum Kontroli Placów Zabaw (CKPZ) – pierwsza w Polsce instytucja kompleksowo zajmująca się przeglądem i oceną zgodności wyposażenia placów z normą obowiązującą w Unii Europejskiej. To jedyna w Polsce firma w tej branży posiadająca System Zarządzania Jakością ISO 9001:2009. Dziecięcy kanał TV MiniMini rekomenduje miejsca, które spełniają kryteria stawiane przez kontrolerów z CKPZ, tj. bezpieczeństwo i jakość urządzeń, czystość,, lokalizacja, udogodnienia dla rodziców, ilość atrakcji oraz przystosowanie do grup wiekowych. Place zabaw uznane za bezpieczne zostaną oznakowane specjalną tablicą informacyjną z regulaminem, kategoriami oznaczającymi stopień bezpieczeństwa placu oraz logotypem żółtej Rybki MiniMini.

Według badań przeprowadzonych przez brytyjską organizację The Royal Society for the Prevention of Accidents (RoSPA), w Wlk. Brytanii rocznie dochodzi do 40 tys. wypadków na placach zabaw. Aż 60 proc. z nich to wynik problemów z wyposażeniem. Inspektor Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw zaleca stosowanie zasady ograniczonego zaufania do właścicieli placów zabaw i uspokaja rodziców: - dobry plac zabaw, powinien nieść za sobą pewien stopień ryzyka, które powinno być przewidywalne i niezbyt duże. Samo huśtanie lub bieganie może skończyć się urazem, ale to nie znaczy, że dzieci nie powinny tego robić. Zapewnienie im bezpieczeństwa jest zadaniem dorosłych. W celu propagowania troski o bezpieczeństwo najmłodszych powstała specjalna strona internetowa www.placezabaw.minimini.pl. Wśród partnerów akcji znalazły się najważniejsze w naszym kraju instytucje, które na co dzień zajmują się problemami najmłodszych: Centrum Kontroli Placów Zabaw, Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Kidprotect.pl, Fundacja „MaMa”, portal malypodroznik.pl.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation