updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Dziecko później u kobiet bez etatu

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Dziecko później u kobiet bez etatu www.sxc.hu

Każdy rok pracy na umowie terminowej zwiększa prawdopodobieństwo, że kobieta w wieku 35 nie będzie miała potomstwa.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Adelaide w Australii, wynika, że kobiety przed założeniem rodziny chcą osiągnąć bezpieczeństwo ekonomiczne – napisał portal www.hrnews.pl. Zdaniem autorów badania odkrycie to kwestionuje powszechne przekonanie, że kobiety później decydują się na macierzyństwo, bo są skupione na karierze i własnym rozwoju.

 

W ramach badania przeanalizowano dane na temat 663 kobiet urodzonych w latach 1973-1975 w dużym szpitalu w Adelajdzie. W latach 2007-2009, czyli kiedy uczestniczki badania były w wieku od 32-35 lat, przeprowadzono z nimi wywiady na temat przebiegu ich życia zawodowego i liczby posiadanych dzieci. 67% badanych w chwili przeprowadzania wywiadu miało co najmniej jedno dziecko. Większość z nich w chwili narodzin potomka była zatrudniona na stałe, a tylko 11% miało umowę terminową.

Naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo posiadania dziecka w wieku lat 35 zmniejsza się wraz z każdym rokiem spędzonym przez kobietę w pracy na umowie terminowej. W grupie kobiet, które przepracowały jeden rok w niepewnych warunkach, prawdopodobieństwo to było o 8% niższe niż wśród kobiet zatrudnionych na stałe. Dwa lata pracy na umowie terminowej zmniejszają prawdopodobieństwo posiadania dziecka w wieku 35 lat o 23%, a 3 lata - aż o 35%. Zależność ta występowała  niezależnie od statusu społeczno-ekonomicznego kobiet, wykształcenia ich oraz partnera, a także miejsca urodzenia rodziców uczestniczek badania.

Na podstawie: sciencedaily.com

{jumi [*9]}

Artykuły powiązane

Please provide full Credentials Infomation