updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Gra na parowozach na Parowozjadzie w Chabówce

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Konkurs dla strongmenów w przeciąganiu wagonów 20-tonowych PKP Cargo Konkurs dla strongmenów w przeciąganiu wagonów 20-tonowych

Od 28 do 29 sierpnia w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce trwała Parowozjada 2010. Specjalnymi gośćmi byli strongmani oraz Ryszard Bazarnik, który wraz z zespołem zagrał koncert „na zabytkowych lokomotywach”.

{jumi [*4]}Organizatorami pikniku były: Spółka PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów. Parowozjada już na stałe wpisała się do kalendarza imprez promujących historię kolejnictwa i oferujących jej uczestnikom świetną zabawę.  Do stałych, corocznych punktów programu należą zawody drużyn trakcyjnych o Puchar Prezesa Fundacji Era Parowozów, które tym razem wygrała ekipa z Chabówki na parowozie TKh49-1.

Zaprezentowały się historyczne składy pociągów złożone z wagonów osobowych i towarowych. Można było skorzystać z przejażdżek w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej czy samochodowej. W mini paradzie parowozów wzięły udział maszyny: Ol12-7, Ty2-911, Ty2-953, TKt48-191 i TKh49-1 z Chabówki oraz Pt47-65 z  Wolsztyna.

Wszyscy chętni mogli również wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokazy obrządzania parowozów oraz realistyczną makietę kolejową wykonaną przez członków Klubu železničných modelárov a priatel’ov železnic z Komárna ze Słowacji.

Organizatorzy przygotowali w tym roku także wiele nowych atrakcji. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się zawody w przeciąganiu ważącego ponad 20 t wagonu kolejowego. Prowadził je znany z polskiej edycji programu Strong Man – Grzegorz Peksa. Najsilniejszym z silnych okazał się sławny „Tyberian” – Tyberiusz Kowalczyk.

Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru był występ Ryszarda Bazarnika z zespołem w widowisku Multifonia. Artysta znany jest z programów telewizyjnych „Randka w Ciemno”, czy „Mam talent” oraz spektakularnych widowisk muzycznych: „Koncert na Ścianie”, czy „Koncert na Największym Bębnie Świata”. I tym razem występ muzyków był wyjątkowy ze względu na wybór instrumentów i repertuaru. Funkcję sceny pełniły oświetlone parowozy. Muzycy zagrali utwory coverowe, przeplatane z muzyką etno, a za instrumenty posłużyły m.in. kominy, korpusy, klapy i dachy lokomotyw. Jak co roku Fundacja Era Parowozów zapraszała do zakupu upominków kolejowych i wartościowych cegiełek, a wspólnie z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowym zorganizowała wystawę makiet kolejowych. Dochód ze sprzedaży pamiątek i biletów na pokaz makiet został przeznaczony zgodnie z przesłaniem imprezy na ratowanie parowozów ze Skansenu w Chabówce.

Organizatorzy Parowozjady 2010, PKP Cargo SA i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn. W tym roku Parowozjadę wspierali: Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych, PKP Cargo Service Sp. z o.o., Urząd Miasta i Gminy Rabka – Zdrój. Patroni medialni: Dziennik Polski, Tygodnik Podhalański, Radio VOX FM, Fakty Magazyn Gospodarczy, VIP Polityka Biznes Fakty, Home&Market, Gentleman, Gazeta Polska, Gazeta Finansowa, Wasze Podróże, Rynek Kolejowy, Polska Gazeta Transportowa, Kurier Kolejowy, Nowy Przemysł, Infrastruktura Transportu, TSL Biznes, Spedycje.pl, Wnp.pl, Niezależna.pl, Kurier365.pl, Cashcom.pl, WrotaMałopolski.pl, Góralinfo.pl

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation