updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

Jasiek Mela wyruszył na kolejną wyprawę

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Jasiek Mela podczas treningu przez wyprawą na El Capitan Weronika Gurdek, www.ikah.net Jasiek Mela podczas treningu przez wyprawą na El Capitan

Najmłodszy zdobywca obydwu biegunów wyruszył na kolejną wyprawę. Tym razem celem ekipy, w skład której wchodzi Jasiek Mela, jest El Capitan, niezwykła formacja skalna położona w parku Yosemite w Kalifornii.

{jumi [*4]}To ponad 1000 metrów litej, granitowej ściany stanowiącej cel wielu wspinaczy z całego świata. Wyprawa na El Capitan jest z wielu względów wyjątkowa. Odbywa się ona w roku 2010, który został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Jasiek Mela, założyciel Fundacji Poza Horyzonty, której głównym celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach oraz realizacja projektów integracyjnych, został jednym z Ambasadorów Europejskiego Roku. Z tego powodu Jasiek zdecydował się zabrać ze sobą na wyprawę flagę Europejskiego Roku, którą następnie symbolicznie umieści na szczycie El Capitan. Tym samym chce udowodnić, że ludzie niepełnosprawni są zdolni prowadzić nie tylko normalne życie, ale mogą robić rzeczy, które wzbudzą podziw tysięcy ludzi.

W próbie zdobycia El Capitan Jaśkowi  towarzyszy Andrzej Szczęsny, polski paraolimpijczyk, narciarz zjazdowy, który pomimo swojej niepełnosprawności stawia przed sobą i realizuje coraz to nowe wyzwania. Drużynę uzupełnia Maciek Ciesielski, instruktor wspinaczki wysokogórskiej i ratownik TOPR, wielokrotny zdobywca amerykańskiego szczytu położonego w parku Yosemite. Uczestnicy wyprawy dobrze się do niej przygotowali. Zdobycie 1000-metrowej skały wymaga bowiem wielkiego wysiłku fizycznego. Ekipa przed wylotem do Stanów Zjednoczonych przeszła w Polsce bardzo intensywny trening. Plan wyprawy zakłada wspinaczkę na szczyt drogą Zodiac.  Zajmie ona trzy lub cztery dni i będzie wymagała spędzenia kilku nocy na ścianie El Capitan w specjalnych wspinaczkowych stanowiskach. Powrót z wyprawy przewidziany jest na 10 października. Natomiast 11 października odbędzie się konferencja prasowa, podczas której członkowie ekipy z Jaśkiem na czele opowiedzą o szczegółach i  wrażeniach z próby zdobycia szczytu El Capitan.

Decyzją Rady i Parlamentu Europejskiego rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, aby dzięki różnorodnym inicjatywom, zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą tej problematyki, zlikwidować negatywny, stereotypowy wizerunek osób dotkniętych biedą i marginalizacją oraz prezentować i propagować dobre praktyki w zakresie pracy na rzecz osób potrzebujących. Profil Europejskiego Roku 2010 na Facebooku: http://www.facebook.com/home.php?#!/profile.php?id=100001023944204&ref=profile

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation