updated 4:15 PM CET, Mar 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Polkomtel wspiera jubileusz historyków z UW

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Polkomtel wspiera jubileusz historyków z UW Uniwersytet Warszawski

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego (IH UW) – największa placówka tego typu w Polsce – obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia. Najważniejsze uroczystości z tej okazji odbędą się w 21-23 października br. Głównym sponsorem uroczystości jest Polkomtel SA, operator sieci Plus.

{jumi [*4]}Obchody rozpoczną się konferencją naukową „Historia na Uniwersytecie Warszawskim”, podczas której wystąpią znani historycy m.in. Włodzimierz Lengauer, Roman Michałowski, Wojciech Kriegseisen, Tomasz Kizwalter oraz Andrzej Chojnowski. 21 października odbędzie się także otwarcie okolicznościowej wystawy, „Instytut Historyczny UW w służbie społeczeństwu polskiemu”. - IH, mimo programowego zwrócenia ku przeszłości, nie zamyka się w swoich murach. Środowisko historyków zawsze aktywnie brało udział we wszystkich ważnych wydarzeniach. Nasi koledzy walczyli o niepodległą Polskę, tworzyli opozycję w PRL-u, niejednokrotnie także stali po drugiej stronie barykady – mówi dr Łukasz Niesiołowski-Spano, pracownik IH UW, jeden z autorów wystawy. Głównym punktem drugiego dnia obchodów jest odnowienie doktoratu wybitnego, polskiego historyka mediewisty prof. Henryka Samsonowicza. Odnowienie doktoratu, organizowane po 50 latach od właściwego doktoratu, jest sposobem najwyższego uznania dla uczonego przez macierzystą uczelnię. Ostatniego dnia odbędzie się Pierwszy Zjazd Absolwentów IH UW.

Absolwenci studiów historycznych na UW są szczególnie aktywni w branży medialnej. W tym roku IH UW uruchomił blok dydaktyczny, przeznaczony dla tych, którzy poważnie myślą o karierze w mediach. - Blok „Popularyzacja historii z elementami dziennikarstwa” powstał z myślą o tych studentach, którzy po magisterium nie planują kontynuować pracy naukowej bądź uczenia w szkole. Jego celem jest przygotowanie do pracy dziennikarzy, czy publicystów – podkreśla prof. Jolanta Choińska-Mika, wicedyrektor IH UW ds. dydaktycznych. Najważniejszą częścią bloku są warsztaty dziennikarskie, podczas których studenci będą mogli zapoznać się z różnymi formami dziennikarskimi i sprawdzić się w nich, pisząc na przykład sprawozdanie sportowe lub artykuł dla pism lifestylowych. - Chcemy nauczyć studentów obracania się w sferze mediów drukowanych i internetowych oraz pisania do nich. Rzetelne przygotowanie dziennikarzy staje się w naszych czasach coraz istotniejsze. Młodzi ludzie muszą wiedzieć nie tylko jak pisać, ale w jaki sposób sprawdzać swoje informacje – mówi Choińska-Mika.

80-letni IH UW, to jeden z nowocześniejszych akademickich instytutów historycznych w Polsce. Specjalizacja dziennikarska nie jest jedyną nowością. W tym roku IH UW ruszył z aktywną kampanią, skierowaną do przyszłych studentów, na portalu społecznościowym Facebook. Strona okazała się sukcesem – ma prawie 20 tys. fanów. Jest ich więc osiem razy więcej niż w przypadku Szkoły Głównej Handlowej, czy całego Uniwersytetu Warszawskiego. IH UW to utworzona w 1930 r. jednostka naukowo-dydaktyczna, prowadząca interdyscyplinarne badania nad szeroko rozumianą historią i zatrudniająca najlepszych polskich specjalistów zajmujących się tą dziedziną. W 2001 r. po raz pierwszy, a ponownie w 2008 r. historia na UW otrzymała od ministerstwa nauki certyfikat jakości kształcenia. W tym samym roku IH zajął pierwsze miejsce w rankingu studiów historycznych opracowanym przez miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. W ogłoszenym 30 września br. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego zestawieniu nadającym kategorie jednostkom naukowym Wydział Historyczny UW, w swojej kategorii, znalazł się na pierwszym miejscu.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation