updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Koleje Mazowieckie – najważniejsza profilaktyka

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Artur Radwan, prezes KM i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego w otoczeniu pań, które skorzystały z badań profilaktycznych zorganizowanych przez Koleje Mazowieckie Koleje Mazowieckie Artur Radwan, prezes KM i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego w otoczeniu pań, które skorzystały z badań profilaktycznych zorganizowanych przez Koleje Mazowieckie

Spółka Koleje Mazowieckie (KM) są partnerem akcji bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych w Radomiu i Warszawie. Badania w Warszawie odbyły się 12 października.

{jumi [*4]}KM aktywnie włącza się w działania mające na celu szerzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Celem akcji jest zainteresowanie profilaktyką jak największej liczby Pań i stworzenie im możliwości skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych. To właśnie one pozwalają na wczesne wykrywanie raka piersi i szyjki macicy. Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne odbyły się w siedzibie spółki w Warszawie przy ul. Lubelskiej 1. W tym miejscu został podstawiony cytomammobus, którego zakup został dofinansowany ze środków samorządu województwa mazowieckiego kwotą 1,2 mln zł. - Jako lekarz doskonale wiem, jak ważne są badania profilaktyczne. Nie bójmy się ich – nie warto pozostawiać własnego zdrowia i życia przypadkowi. Chciałbym przy tym gorąco zaapelować nie tylko do kobiet, ale także mężczyzn – aby przekonali swoje żony, matki, córki, że warto poświęcić parę chwil na badanie, które nie jednej osobie uratowało już życie podkreślił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi. Obecnie jest uznana za najlepszy sposób wykrywania raka piersi we wczesnym stadium choroby, gdyż pozwala na wykrycie małych zmian, często niewykrywalnych podczas badania wykonanego przez ginekologa lub samą badaną. Badanie skierowane jest do kobiet od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały badania w programie profilaktycznym. Celem badania cytologicznego jest natomiast wykrycie nieprawidłowych komórek, które świadczą o rozpoczęciu procesu nowotworowego w szyjce macicy. Badanie jest bezbolesne i pozwala zdiagnozować stany przedrakowe, które można łatwo wyleczyć. Na badanie mogą zgłaszać się panie między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badania w programie profilaktycznym. Wg statystyk codziennie 13 Polek umiera z powodu nowotworu piersi, kolejnych pięć z powodu raka szyjki macicy. Wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny.

- Celem tej akcji, realizowanej wspólnie z KM, jest promocja szeroko pojętej profilaktyki, a w szczególności bezpłatnej cytologii i mammografii. W pociągach KM pojawiły się naklejki i ulotki z informacjami na temat badań cytologicznych i mammograficznych, które są realizowane w ramach programów profilaktycznych współfinansowanych ze środków ministerstwa zdrowia. Ponadto, odbyły się już wcześniej na ten temat spotkania edukacyjne. Teraz zapraszamy panie do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych – mówi Małgorzata Rejent z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Warszawie.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation