updated 12:37 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Pieniądze sprzed denominacji mogą pomóc dzieciom

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Pieniądze sprzed denominacji mogą pomóc dzieciom NBP

Pieniądze sprzed 1995 r. – choć od 14 lat nie można nimi płacić za towary i usługi mogą pomóc najuboższym dzieciom w Polsce. Narodowy Bank Polski i Caritas Polska podjęły wspólną akcję, której celem jest zbiórka i wymiana starych pieniędzy sprzed denominacji.

{jumi [*4]}Akcja potrwa do 31 grudnia 2010 r. Tego dnia stare pieniądze ostatecznie stracą swoją wartość i staną się jedynie pamiątką lub obiektem zainteresowań kolekcjonerów. Zanim jednak tak się stanie, możemy wymienić stare złote na nowe. A włączając się w akcję NBP i Caritasu dodatkowo możemy pomóc najuboższym uczniom w Polsce. Stare banknoty i monety będą zbierały diecezjalne placówki Caritasu w całym kraju. Pieniądze następnie zostaną wymienione przez NBP na nowe złote. Całość uzyskanej w ten sposób kwoty zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi w ramach prowadzonego przez Caritas programu „Skrzydła”.

Z szacunków NBP wynika, że w domach mamy jeszcze około 8,3 mld sztuk starych monet i banknotów. Ich łączna wartość – licząc w nowych złotych – to około 175 mln zł. I potencjalnie taka właśnie kwota mogłaby wspomóc akcję NBP i Caritas Polska. Stare pieniądze wyszły z powszechnego obiegu z końcem 1996 r. Jednak do 31 grudnia 2010 r. można je wymienić na nowe złote. Najmniejszą kwotą podlegającą wymianie jest 100 zł, które dzisiaj ma wartość 1 grosza. Stare banknoty i monety można także wymieniać w oddziałach okręgowych NBP lub w kasach banków krajowych. Program „Skrzydła” to długoterminowa pomoc uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie potrzebują pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu artykułów szkolnych czy dofinansowania do wycieczek szkolnych. Program proponuje firmom i osobom prywatnym objęcie potrzebujących dzieci opieką finansową przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce opiekuje się w ten sposób trzema tysiącami dzieci. Więcej informacji na stronie: www.WymienmySie.nbp.pl. Więcej o programie „Skrzydła” na stronie: www.skrzydla.pl.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation