updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Pamiętaj o Mamach

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Elżbieta Radziszewska i Artur Radwan Koleje Mazowieckie Elżbieta Radziszewska i Artur Radwan

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” rozpoczęła kampanię społeczną „Pamiętaj o Mamach”. Patronat nad akcją objęła  pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, minister Elżbieta Radziszewska oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

{jumi [*4]}Specjalny matronat nad akcją objęła Fundacja MaMa. Osoby podróżujące z małymi dziećmi często spotykają się z obojętnością oraz brakiem życzliwości. Dość często są dla innych podróżnych po prostu niewidoczne. Nie każdy dostrzega, że podróż z małym dzieckiem stwarza duże trudności. Zapominamy, że osobom z małymi dziećmi – nie tylko mamom – należy się pomoc i życzliwe zrozumienie. Kampania KM ma zwrócić uwagę pasażerom oraz pracowników firmy na osoby podróżujące z małymi dziećmi. Patronat medialny objęli: Radio Dla Ciebie, Gazeta Wyborcza Stołeczna, Rynek Kolejowy i Kurier Warszawski. – Ostatnio miałam okazję podróżować pociągami spółki. Są one w pełni przystosowane dla podróżnych z małymi dziećmi, czy osób niepełnosprawnych. Jednak istnieją pewne bariery, jak np. za wysokie perony, czy brak podjazdów – powiedziała Radziszewska. – Ważne jest także, by uczulić pasażerów oraz pracowników, żeby pomagali osobom, które tej pomocy potrzebują. – Chodzi o bardzo proste, ludzkie, życzliwe gesty – takie jak ustąpienie miejsca, pomoc przy wejściu do pociągu, wniesienie wózka. Na taką pomoc powinny móc liczyć młode matki, które nie tylko zmagają się z trudami macierzyństwa, ale i z barierami architektonicznymi i otaczającą je, nie zawsze sprzyjającą, rzeczywistością – podkreśla Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

– Od początku działalności, czyli od 2005 r. podejmujemz działania w ramach Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu. Od trzech lat włączamy się również w akcje na rzecz przyszłych mam, czy osób podróżujących z małymi dziećmi, jak np. „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży”, czy „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. W ub.r. KM otrzymały tytuł „Miejsca Przyjaznego Przyszłej Mamie” – mówi Artur Radwan, prezes KM. Spółka nie tylko chce promować dobre wzory postępowania, ale podejmuje konkretne kroki, by likwidować bariery utrudniające podróżowanie z małymi dziećmi. KM jako pierwsze, oznaczyły specjalnym piktogramem, miejsca dla kobiet w ciąży. Modernizowane składy wyposażane są w przewijaki dla niemowląt, a także windy i podnośniki ułatwiające wsiadanie i wysiadanie. Nowe pociągi (np. wagony piętrowe, pociągi FLIRT czy ELF) są niskopodłogowe. Ich cechę charakterystyczną stanowią przestronne wnętrza i szerokie przejścia, a także oznakowane miejsca, gdzie można swobodnie postawić wózek dziecięcy i usiąść przy nim, na specjalnym odchylanym siedzeniu. Akcja społeczna „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży” była prowadzona latem ubiegłego roku. W ramach akcji w pociągach pojawiły się m.in. plakaty zwracające uwagę na fakt, że kobiety w ciąży potrzebują życzliwości otoczenia. Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Infrastruktury.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation