updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Zakończono znakowanie wybrzeża

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Zakończono znakowanie wybrzeża Plus

W poniedziałek 11 lipca w Jarosławcu odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia ostatniego słupka bezpieczeństwa sponsorowanego przez sieć telefonii komórkowej Plus.

{jumi [*4]}W sumie na całym wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego, czyli na 185 km plaż, zainstalowanych zostało 1850 słupków heksametrycznych z numerem ratunkowym 601 100-100. Każdy słupek posiada swój indywidualny numer zgodny z długością polskiego wybrzeża. Jeśli zajdzie potrzeba wystarczy zadzwonić pod wspomniany numer i podać numer najbliższego słupka, a ratownicy natychmiast zlokalizują miejsce zdarzenia. Projekt zrealizowany został dzięki współpracy WOPR Województwa Zachodniopomorskiego i operatora sieci Plus. Słupki usytuowane są na plaży, pod samą wydmą, w odległości 100 m od siebie, a ich położenie określone jest za pomocą współrzędnych GPS. Współrzędne każdego słupka posiadają dyspozytorzy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego WOPR, Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Policji, SAR, Straży Pożarnej. Świadek zdarzenia, w którym potrzebna będzie pomoc ratowników (np. zasłabnięcie, udar, podtopienie), dzwoniąc pod numer 601 100-100 lub 112, nie będzie miał już problemu z ustaleniem dokładnej lokalizacji, wystarczy, że poda dyspozytorowi numer najbliższego słupka przy którym się znajduje. Znając numer słupka dyspozytorzy będą mogli z dokładności do 10 m określić miejsce do którego mają dotrzeć ratownicy.

- Dzięki dokładnym informacjom o lokalizacji zdarzenia, czas dotarcia ratowników zostanie skrócony do niezbędnego minimum dzięki czemu możemy pomóc i uratować życie kolejnym osobom. Razem z siecią Plus, od lat staramy się zrobić wszystko, aby wypoczywający nad woda czuli się bezpiecznie - powiedział Tomasz Zalewski, prezes WOPR województwa zachodniopomorskiego. W sezonie 2011 operator sieci Plus jest także partnerem akcji „Kąpieliska w sieci” w ramach której wyposażył ratowników WOPR zabezpieczających 50 kąpielisk i strzeżonych miejsc do kąpieli, wykorzystywanych do kąpieli w woj. zachodniopomorskim, w mobilny dostęp do internetu. Dzięki modemom Plus Internet, ratownicy włączeni do Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Wodnego będą mogli na bieżąco przesyłać informacje o wypadkach i rodzajach udzielonej pomocy do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie. Dzięki ciągłemu monitorowaniu zdarzeń i wypadków nad wodą w trakcie sezonu, będzie można podjąć działania prewencyjne mające na celu ograniczenie ryzyka utonięć.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation