updated 8:56 AM CEST, May 18, 2019
A+ A A-

Rajd Polski Kobiet

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Wyróżniony Meta Rajdu w Białymstoku www.rajd-polski-kobiet.pl Meta Rajdu w Białymstoku

17-19 czerwca br. odbyła się pierwsza edycja Rajdu Polski Kobiet. Organizatorem Rajdu była Fundacja Teraz Kobiety, propagująca profilaktykę onkologiczną oraz walkę kobiet z chorobami nowotworowymi.

{jumi [*4]}Celem Fundacji jest wcielanie w życie innowacyjnych akcji na terenie całego kraju, które będą motywowały oraz inspirowały kobiety do zmiany swojej świadomości w zakresie potrzeby przeprowadzania cyklicznych badań profilaktycznych. W rajdzie uczestniczyło 21 załóg kobiecych. Jego łączna długość wyniosła ponad 300 km. Na trasie miały miejsce cztery próby - odcinki specjalne. Uczestniczki przejechały ponad 20 miast i miejscowości, promując badania i profilaktykę onkologiczną (m.in.: Warszawa, Białobrzegi, Trzcianka, Wyszków, Długosiodło, Nowogród, Łomża, Kiermusy, Tykocin, Wasilków, Białystok). Załogi jechały odpowiednio przygotowanymi do Rajdu off -road autami. Do rywalizacji wystawiły swoje auta między innymi Seat, Skoda, Volvo, Citroen, ActiFun, a także firmy Siemens, Fado, Top Auto, które udostępniło Chevrolet oraz Isuzu Dmax, będące autem rozpoczynającym wyścig, tzw. zerówką i które dwukrotnie przejechało trasę – wytyczając jej ostateczny przebieg. Przez całą trasę rajdu załogom towarzyszyły dwa samochody techniczne z 4X4 - służąc pomocą. Wśród czterdziestu dwóch uczestniczek znalazły się między innymi: Ewa Gawryluk, Dorota Kamińska, Natasza Caban, Jadwiga Gryn.

 

W wyniku podjętej inicjatywy charytatywnej w trakcie rajdu prowadzone były bezpłatne badania mammograficzne oraz pobór krwi. W Warszawie, Łomży i Białymstoku udostępnione były dla kobiet mammobusy, a w ambulansach można było oddać i zbadać krew. W akcję włączyło się także kilka placówek medycznych, które w czasie trwania rajdu umożliwiły bezpłatne badanie mammograficzne, cytologiczne, USG, porady psychologów, m.in.: Centrum Onkologii w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Klinika Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Za ostatnią załogą podążał mammobus, który świadczył usługi w tych miejscowościach, w których nie było mammobusu stacjonarnego. Mieszkanki mogły wcześniej przygotować się do badań dzięki załodze operacyjnej FADO, która jadąc jako pierwsza nagłaśniała megafonem informację o możliwości przeprowadzenia badań mammograficznych.

Łącznie wykonano aż 63 badań cytologii, 111 badań mamograficznych oraz pobrano krew od 116 osób, a aż 20 osób zapisano do rejestru niespokrewnionych dawców szpiku. Dzięki inicjatywie Rajdu Polski Kobiet - Fundacja Teraz Kobiety jeszcze raz przypomniała wszystkim jak ważna jest idea dynamicznej walki kobiet z nowotworem. Poszukiwanie niekonwencjonalnych metod propagowania tej idei daje szansę na zwrócenie uwagi nie tylko osób najbardziej tym zainteresowanych, ale dzięki innowacyjnym metodom istnieje możliwość zaangażowania wiele innych instytucji oraz osób, które również mogą włączyć się do szczytnej akcji ratowania zdrowia i życia kobiet w Polsce. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorób nowotworowych u kobiet. Organizatorzy poinformowali, że rozpoczynają organizację edycji jesiennej Rajdu Kobiet. Odbędzie się on w dniach 30 września – 02 października 2011 roku. Będzie również mieć charakter off-road połączony dodatkowo z rajdem szosowym. Rajd w ramach formuły charytatywnej połączony zostanie z badaniami mammograficznymi, cytologią oraz USG narządów rodnych. Towarzyszyć będą ambulanse do poboru krwi.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation