updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Parowozjada 2011

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Wyróżniony Parowozjada 2011 PKP Cargo

W ostatni weekend sierpnia miłośnicy kolei będą mieli okazję wziąć udział w corocznym pokazie zabytkowych pociągów retro i parowozów – Parowozjadzie 2011.

{jumi [*4]}Jest to już siódma edycja imprezy, odbywającej się na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W tym roku wydarzenie zostanie zorganizowane w aurze cesarskiej Austrii, a więc nie zabraknie nawiązań do przygód dobrego wojaka Szwejka, „CK Dezerterów” i innych podobnych historii. Organizatorami pikniku jest Spółka PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów. Parowozjada to już stały punkt programu każdego miłośnika kolejnictwa. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia. Zgodnie z tradycją, pierwszego dnia przygotowano atrakcje dla szerokiego grona odbiorców, zaś drugiego – dla fanów kolei, czyli podróże pociągami retro z przystankami na zrobienie zdjęć (tzw. fotostopy).

W programie pierwszego dnia znajdą się m.in.: mini parada parowozów, zawody drużyn trakcyjnych o Puchar Prezesa Fundacji Era Parowozów oraz pokazy składów historycznych. Wszyscy chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokaz obrządzania parowozów. Odbędą się również pokazy związane z akcją „CK Dezerterów”, musztry wojskowej oraz składów pociągów historycznych. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Drugiego dnia imprezy na zwiedzających czekają przejażdżki w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej i samochodowej, animacje dla dzieci, bezpłatne zwiedzanie parowozowni, kulisy pracy parowozowni (ścieżka techniczna). Ważnym elementem imprezy jest inicjatywa mająca na celu ratowanie pięknych, zabytkowych parowozów. Każdego roku Fundacja Era Parowozów zaprasza do zakupu upominków kolejowych i wartościowych cegiełek. Dochód ze sprzedaży pamiątek zostanie przeznaczony na ratowanie parowozów ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Do Skansenu będzie można przyjechać ogólnodostępnymi pociągami z Krakowa, oraz dodatkowymi pociągami retro z miejscowości: Zakopane, Dobra (k. Limanowej) i Rabka Zakryte.

Organizatorzy Parowozjady 2011, PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn.

{jumi [*9]}

 

Please provide full Credentials Infomation