updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Parowozjada po cesarsko-królewsku

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Parowozjada 2011. Cesarz Franciszek Józef z małżonką PKP Cargo Parowozjada 2011. Cesarz Franciszek Józef z małżonką

W ostatni weekend wakacji (27 – 28 sierpnia br.) do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce zjechało kilkuset miłośników kolei. Przybyli oni na siódmą edycję corocznego pokazu zabytkowych pociągów retro i parowozów – Parowozjadę 2011.

{jumi [*4]}Na uroczystym otwarciu imprezy pojawił się sam Cesarz Austro-Węgier - Franciszek Józef I, który wraz z przedstawicielami organizatorów: Spółki PKP Cargo i Fundacji Era Parowozów,  dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi. Parowozjada w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce stała się już obowiązkowym punktem na liście imprez każdego miłośnika kolei. Zorganizowano ją tym razem w klimacie cesarskich Austro-Węgier. Nie zabrakło więc nawiązań do przygód dobrego wojaka Szwejka, „CK Dezerterów” i innych podobnych historii. Jak co roku odbyła się sprzedaż pamiątek związanych z historią kolei w Polsce,  z czego dochód przeznaczony zostanie na ratowanie zabytkowych parowozów. Dzięki wsparciu miłośników, kolejna lokomotywa oprze się upływowi czasu.

Głównym punktem programu pierwszego dnia Parowozjady było uroczyste otwarcie imprezy, które uświetnił przyjazd samego Jaśnie Wielmożnego Franciszka Józefa I – Cesarza Monarchii Austro-Węgierskiej. Specjalnie na tę okazję sprowadzono wielkie historyczne działo i oddano salwę na cześć Jego Cesarskiej Mości. Następnie ruszyła mini Parada Parowozów, w której uczestniczyło sześć wspaniałych maszyn - każda innej serii. Wśród nich znalazł się najstarszy parowóz w Polsce, liczący sobie aż 99 lat austriacki Ol12 oraz słynna „Piękna Helena”, zdobywczyni złotego medalu na paryskiej wystawie techniki z 1937 r., a jednocześnie najszybszy polski parowóz, rozwijający prędkość rozkładową 130 km/godz. Jako rodzynek w pokazie wystąpił jeden z dwóch czynnych jeszcze, wyprodukowanych w 1971 r. wagonów SN61-168 obsługujących przed 40 laty pociągi ekspresowe z Warszawy do Zakopanego. Drugiego dnia imprezy można było przejechać się w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej i samochodowej, pozwiedzać parowozownię i zobaczyć kulisy pracy parowozowni (ścieżka techniczna).

Organizatorzy Parowozjady 2011, PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn. Wśród patronów medialnych znaleźli się m.in.: Dziennik Polski, Tygodnik Podhalański, Gazeta Finansowa, Home & Market, Gentleman, Wasze Podróże oraz Kurier365.pl.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation