updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

Porozmawiajmy o alergiach

  • Napisane przez medme.pl
  • Dział: CSR

Czy rodzimy się alergikami czy się nimi stajemy? Kiedy udać się z dzieckiem na testy skórne? Czy zmiany na skórze mogą przekształcić się w groźną astmę? Czy mały poranny katar to powód do niepokoju?

Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź już dziś o godz. 19.30 dzięki nowemu serwisowi o zdrowiu MEDME.pl. Wystarczy odwiedzić fanpage serwisu MEDME.pl na portalu Facebook, gdzie przez godzinę na pytania będzie odpowiadał specjalista alergolog dr med. Piotr Dąbrowiecki, Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POChP.

O alergii mówi się, iż należy do „chorób cywilizacyjnych" XX i XXI wieku. Po raz pierwszy objawy alergii opisano już jednak w wieku XVIII – katar pojawiający się po kontakcie z sianem nazwano „gorączką sienną". Nazwę alergia, wywodzącą się z greki (allos – odmienny, ergos – reakcja), zawdzięczamy natomiast wiedeńskiemu lekarzowi chorób dziecięcych Clemensowi von Piruetowi, który użył jej w 1906 r.

Polska dołączyła do europejskiej czołówki krajów dotkniętych alergiami i astmą. Coraz częściej nękają one młodych ludzi, stając się jedną z głównych przyczyn absencji w pracy. Już co piąte polskie dziecko cierpli na alergiczny nieżyt nosa, zaś na astmę co dziesiąty nastolatek.

Układ odpornościowy osoby uczulonej rozpoznaje wroga nie tylko w zarazkach wywołujących choroby, ale też w zupełnie niewinnych substancjach, takich jak gluten zawarty w jedzeniu, roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin. Nazywamy je alergenami.

Alergia objawia się w różny sposób- np. alergia wziewna (uczulają zwykle odchody roztoczy kurzu domowego, pyłki roślin, sierść i wydzieliny zwierzęce, zarodniki grzybów pleśniowych) objawia się zwykle: napadami kichania, wodnistym katarem, zatkanym i swędzącym nosem, drapaniem w gardle, suchym kaszlem, dusznością, zapaleniem spojówek, częstymi długo trwającymi i opornymi na leczenie infekcjami dróg oddechowych, czasem - skórną wysypką.

Często spotykana jest alergia pokarmowa (uczula zwykle białko mleka krowiego, jaja, soja, cielęcina, wołowina, podroby, ryby i owoce morza, cytrusy, gluten - białko roślinne znajdujące się w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa - brzoskwinie, truskawki, pomidory, szparagi, ziarna roślin strączkowych, czekolada, kakao, sery pleśniowe, orzechy) objawia się najczęściej: wymiotami, bólami brzucha, biegun-ką lub zaparciem, swędzącą wysypką (pojawiającą się najczęściej na twarzy, płatkach usznych, w zgięciach łokci i kolan), katarem, chrypką, kaszlem, obrzękiem krtani.

Z kolei, alergia kontaktowa (uczulają zwykle detergenty, barwniki zawarte w odzieży, kosmetyki, metale znajdujące się np. w biżuterii, klamrach pasków do spodni czy zegarków) objawia się: suchą łuszczącą się skórą, swędzącą wysypką zwykle w miejscach kontaktu z alergenem. Objawom mogą też towarzyszyć dolegliwości charakterystyczne dla alergii wziewnej (katar, kaszel, zapalenie spojówek) lub pokarmowej (wymioty, biegunka).

Alergię potęguje często niewłaściwe rozpoznanie choroby, stąd niezwykle ważne jest dobrze przeprowadzony wywiad. Z badań dodatkowych najpowszechniej stosowane są testy skórne. Ustalenie prawdopodobnego czynnika alergicznego na podstawie wywiadu potwierdzane jest dalszymi badaniami takimi jak np.: testy skórne, badania serologiczne i testy (próby) ekspozycyjne.

Pamiętajmy, że często sami nieświadomie potęgujemy chorobę. Dlatego – jeśli masz wątpliwości – zapraszamy na rozmowę z ekspertem na fanpage'u Medme.pl.

Dr med. Piotr Dąbrowiecki, Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POChP będzie odpowiadał na wszystkie Wasze pytania dziś 19.30. Wywiad będzie transmitowany online, a wszyscy zainteresowani mogą zadawać pytania na bieżąco.

https://www.facebook.com/MedmePL
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/223410744444293/

Więcej informacji:
www.medme.pl

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation