updated 3:46 PM CEST, Apr 19, 2019
A+ A A-

Parada Parowozów 2010

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Parada Parowozów 2010 PKP Cargo

Już po raz siedemnasty podczas długiego majowego weekendu, 30 kwietnia- 1 maja, odbędzie się Parada Parowozów w Wolsztynie.

{jumi [*4]}Ten Międzynarodowy Piknik Miłośników Kolei daje możliwość wzięcia udziału w niezwykłym show, w którym głównymi aktorami są zabytkowe parowozy. Organizatorami pikniku jest PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów. Podczas tegorocznej Parady Parowozów na miłośników kolei czeka wiele atrakcji, które umożliwią odbycie podróży w czasie i zapoznanie się z historią europejskiego kolejnictwa. Na pikniku zostaną zaprezentowane maszyny pochodzące z kilku krajów Europy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli w tym roku podziwiać parowozy z Polski, Niemiec, Czech i Węgier. W wigilię majowego weekendu, niezapomnianych wrażeń zapewni widowisko „Światło, dźwięk i para". Wieczorny pokaz to nowoczesna forma spektaklu muzycznego, w której główną rolę grają zabytkowe lokomotywy, światło i buchająca para. Punktem kulminacyjnym sobotniego popołudnia będzie uroczyste otwarcie tytułowej Parady Parowozów. W tej wyjątkowej defiladzie zaprezentują się przybyłe z całej Europy lokomotywy trakcji parowej. Natomiast od wczesnych godzin porannych każdy uczestnik imprezy będzie miał okazję przejechać się pociągiem retro lub drezyną. Zainteresowani będą mieć także możliwość zwiedzania parowozowni i pokazów obrządzania parowozów oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa technicznego. Parada Parowozów to jednocześnie dobra okazja, aby wspomóc akcję ratowania tych pięknych i unikalnych maszyn. Będzie to możliwe poprzez przekazanie datku w ramach dorocznej zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację Era Parowozów lub poprzez zakup okolicznościowych pamiątek na stoiskach Fundacji. W tym roku nowością będą specjalnie zaprojektowane pamiątkowe cegiełki na renowację dwóch parowozów z Wolsztyna i Chabówki. Przybywający na Paradę będą mogli podziwiać odrestaurowany przez Fundację m.in. ze środków pochodzących zbiórek publicznych parowóz TKt48- 143.

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi około 30 tys. widzów. Należy również wspomnieć o licznej grupie turystów z tak odległych krajów, jak m.in. Japonia, Australia, Nowa Zelandia. Parada odbywa się w wolsztyńskiej Parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową. Od 2003 r. gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…”, spółka PKP Cargo. Opiekę nad zabytkowym taborem w Wolsztynie sprawuje powołana dwa lat później z inicjatywy jej zarządu Fundacja „Era Parowozów”, która za środki finansowe pochodzące m. in. ze zbiórek publicznych, co roku tradycyjnie odnawia w Wolsztynie jeden parowóz.

 {jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl