updated 12:32 AM CET, Feb 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

IS: Kontrowersyjny projekt dotyczący aptek odrzucony przez posłów

  • Napisane przez GF
  • Dział: Gospodarka

25 stycznia sejmowa komisja ds. deregulacji odrzuciła poselski projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne, przygotowany przez grupę posłów PiS. Zasugerowano, by projekt trafił teraz do prac w Ministerstwie Zdrowia. O rozwiązaniach, mających wzmocnić korporację aptekarską kosztem pacjentów i wolnego rynku, krytycznie wypowiadał się m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki – czytamy w stanowisku ekspertów Instytutu Staszica.

Eksperci jeszcze w ubiegłym roku przygotowali analizę, wskazującą na rozliczne zagrożenia, jakie stworzyłoby przyjęcie modelu funkcjonowania aptek, w którym niebywale wzmocni się pozycja korporacji aptekarzy i hurtowni farmaceutycznych. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej Instytutu.

Instytut Staszica w  stanowisku wyraża nadzieję, że prace nad regulacją rynku aptek, które teraz będą się toczyć pod auspicjami resortu zdrowia, doprowadzą do przyjęcia rozwiązań godzących konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej oraz praw pacjenta, w tym prawa do dostępu do tanich leków i fachowej obsługi farmaceutycznej. Rozwiązania powinny zostać wypracowane w porozumieniu ze środowiskiem pacjentów, farmaceutów, samorządem aptekarskim oraz właścicielami aptek.

Instytut Staszica to niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. W gronie współpracowników IS znajdują się publicyści, wykładowcy akademiccy, eksperci. Prezesem Instytutu jest dr Marek Palczewski.

Please provide full Credentials Infomation