updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

IS: Kontrowersyjny projekt dotyczący aptek odrzucony przez posłów

  • Napisane przez GF
  • Dział: Gospodarka

25 stycznia sejmowa komisja ds. deregulacji odrzuciła poselski projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne, przygotowany przez grupę posłów PiS. Zasugerowano, by projekt trafił teraz do prac w Ministerstwie Zdrowia. O rozwiązaniach, mających wzmocnić korporację aptekarską kosztem pacjentów i wolnego rynku, krytycznie wypowiadał się m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki – czytamy w stanowisku ekspertów Instytutu Staszica.

Eksperci jeszcze w ubiegłym roku przygotowali analizę, wskazującą na rozliczne zagrożenia, jakie stworzyłoby przyjęcie modelu funkcjonowania aptek, w którym niebywale wzmocni się pozycja korporacji aptekarzy i hurtowni farmaceutycznych. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej Instytutu.

Instytut Staszica w  stanowisku wyraża nadzieję, że prace nad regulacją rynku aptek, które teraz będą się toczyć pod auspicjami resortu zdrowia, doprowadzą do przyjęcia rozwiązań godzących konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej oraz praw pacjenta, w tym prawa do dostępu do tanich leków i fachowej obsługi farmaceutycznej. Rozwiązania powinny zostać wypracowane w porozumieniu ze środowiskiem pacjentów, farmaceutów, samorządem aptekarskim oraz właścicielami aptek.

Instytut Staszica to niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. W gronie współpracowników IS znajdują się publicyści, wykładowcy akademiccy, eksperci. Prezesem Instytutu jest dr Marek Palczewski.

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl