updated 6:33 AM CET, Nov 27, 2017
A+ A A-

Pomoc dla krajowych producentów leków

  • Napisane przez Witold Kołodziej
  • Dział: Gospodarka
Pomoc dla krajowych producentów leków freeimages.com

Ministerstwo Zdrowia zaczęło dostrzegać możliwości rozwoju dla gospodarki, które można uzyskać stosując odpowiednie rozwiązania, również w założeniach polityki lekowej. Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda oświadczył, że jego ministerstwo wprowadziło modyfikacje do pewnych projektów, zwłaszcza ustawy refundacyjnej, które w obecnej formie będą korzystnie wspierać konkurencyjność całego sektora farmaceutycznego.


Minister odniósł się do mechanizmu „Refundacyjnego Trybu Rozwojowego”, którego zadaniem ma być przede wszystkim ściągnięcie do Polski innowacyjnych firm farmaceutycznych, dzięki korzystnym rozwiązaniom systemowym. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o objęciu tym mechanizmem również krajowych producentów leków, co powinno pozwolić im na dalszy rozwój. Według wiceministra mamy jeden z najlepszych w Europie systemów refundacyjnych. Brakuje w nim tylko mechanizmów pobudzania tego co korzystne dla polskiej gospodarki. Krzysztof Łanda zwrócił uwagę właśnie na „Refundacyjny Tryb Rozwojowy”, który ma ściągnąć do naszego kraju zagraniczne firmy innowacyjne oraz wspierać krajowy przemysł farmaceutyczny poprzez szereg ulg dla firm inwestujących i płacących podatki w naszym kraju.

Obecni na Kongresie członkowie zarządu Polpharma SA, największego polskiego producenta leków, Rajmund I. Martyniuk oraz Sebastian Szymanek z uznaniem odnieśli się do rewelacji ministerstwa. Według przedstawicieli branży możliwości, które dało Ministerstwo Zdrowia to krok w dobrym kierunku zwłaszcza, że zachęci krajowe firmy do większych wydatków inwestycyjnych oraz wpłynie na zwiększenie konkurencyjności całej branży na rynkach europejskich.
Wiceminister zapewnił również, że wcześniejsze projekty rozporządzeń, które wzbudziły niepokój branży farmaceutycznej zostaną zmienione lub zastąpione skuteczniejszymi rozwiązaniami. Chodzi tu o tzw. „Payback” oraz tzw. „Odrębne grupy limitowe”.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C