updated 11:25 PM CEST, Jun 18, 2019
A+ A A-

PKB w II kwartale powyżej oczekiwań

  • Napisane przez MM / ISBNews
  • Dział: Gospodarka
Wyróżniony Fot.  pixabay.com Fot. pixabay.com

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,9% r/r w II kw. 2017 r. wobec 4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Konsensus rynkowy przewidywał, że wzrost PKB w II kw. br. wyniósł średnio 3,8%.

Wszystkie sektory gospodarki wpłynęły pozytywnie na wzrost PKB w II kw. tego roku, poinformowała dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) Maria Jeznach.

"Możemy mówić o pozytywnym wpływie na PKB wszystkich sektorów gospodarki, szczególnie widoczna jest poprawa w budownictwie" - powiedziała Jeznach podczas konferencji prasowej.

Podobnie jak w I kw. br., popyt krajowy miał pozytywny wpływ na dynamikę PKB, głównie za przyczyną popytu konsumpcyjnego, dodała.

Wskazała także, że wpływ popytu inwestycyjnego na PKB był prawdopodobnie zbliżony do neutralnego - podobnie jak w I kw. 2017 r.

Konsensus rynkowy przewidywał, że wzrost PKB w II kw. br. wyniósł średnio 3,8%.

W II kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,4%, podano także.

GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za II kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 31 sierpnia.

Please provide full Credentials Infomation