updated 12:00 PM CET, Mar 16, 2018
A+ A A-

Unia Europejska a polityka wiejska

  • Napisane przez MM
  • Dział: Gospodarka
Wyróżniony Unia Europejska a polityka wiejska Fot. MM

W dniach 30.11-1.12.2017 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Integracja europejska jako determinanta polityki wiejskiej”. Wydarzeniu patronował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także dr Czesław Siekierski, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w parlamencie europejskim.

Dwudniowa konferencja składała się z kilku części, m.in. sesji ekonomicznej, która poruszała tematy związane z kredytami i dotacjami dla rolnictwa, a także znaczeniem umów handlowych i współpracy m.in. z USA. Z kolei podczas sesji plenarnej prowadzonej przez prof. SGGW dr hab. Jarosław Gołębiewskiego, eksperci wypowiadali się w tematach dotyczących podmiotów polityki wiejskiej w procesie integracji europejskiej, pomocy publicznej i rozporządzeń ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

- Problemem jest Brexit, który spowoduje zmniejszenie budżetu unijnego, także budżetu na rolnictwo - mówił w czasie sesji plenarnej dr Czesław Siekierski. Przewodniczący zwrócił także uwagę na ryzyko przesuwania środków w ramach unijnego budżetu z polityki rolnej na inne cele, na przykład uchodźców.

Były minister rolnictwa, Gabriel Janowski zwracał uwagę na to, że polskie rolnictwo powinno iść swoją, odmienną od zachodnioeuropejskiego, drogą. - Nie prymitywne naśladownictwo rozwoju przemysłowego rolnictwa, ale wypracowanie własnej metody i sposobu obecności na rynku żywnościowym - mówił Gabriel Janowski. Jednocześnie były minister zwrócił uwagę na potężną konkurencję ze strony Ukrainy, która będzie produkować żywność w sposób tani i wielkoprzemysłowy. Zdaniem Janowskiego polska żywność powinna być przede wszystkim konkurencyjna jakościowo.

Podczas konferencji odbyła się także sesja  poświęcona tematom prawno-międzynarodowym, w której brali udział przedstawiciele Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec.

Porównano systemy prawne poszczególnych krajów w ramach unijnego prawodawstwa, a także poruszono aspekty konkurencyjności, jako integralnego elementu pierwszego filaru WPR i zachęty do zwiększenia efektywności rynku.

Organizatorem konferencji była Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa (FAPA) przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW.

Warszawa