updated 6:02 AM CET, Jan 24, 2018
A+ A A-

O prawie w Polsce

  • Napisane przez Katarzyna Domańska
  • Dział: Gospodarka
Wyróżniony O prawie w Polsce pexels.com

W tym roku Polska będzie gospodarzem Światowego Kongresu Prawa Rolnego. To efekt negocjacji, które miały miejsce w trakcie ostatniego kongresu na Kostaryce.

Wydarzenie odbędzie się we wrześniu w Poznaniu.

- Podczas ostatniego kongresu polska delegacja była jedną z najliczniejszych i najaktywniejszych, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że to właśnie Polska została gospodarzem tegorocznej edycji – przekonuje prof. Roman Budzinowski, kierownik Katedry Prawa Rolnego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów.

Głównym tematem wrześniowego kongresu będą współczesne wyzwania prawa rolnego – między globalizacją, regionalizacją i lokalnością, które dotyczą wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym, jakością żywności, ochroną zasobów naturalnych oraz ze zmianami klimatu. Problemy te będą rozpatrywane w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym.

Obrady kongresu mają umożliwić nie tylko poznanie tych problemów, ale również przeprowadzenie badań prawno-porównawczych. Organizacji kongresu podejmie się Katedra Prawa Rolnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskie Stowarzyszenie Prawników Agrarystów. Szacuje się, że do Polski może przyjechać ponad czterystu uczestników i ekspertów nauk rolnych z całego świata.

- Przedmiotem obrad kongresu będą kluczowe dla rozwoju europejskiego rolnictwa kwestie regulacji prawnych, zarówno gdy idzie o ocenę ich dotychczasowego stanu, jak i wskazanie kierunków rozwoju po 2020 r. Sądzę, że ten kongres wniesie wiele do rozwiązywania trudnych problemów współczesnego rolnictwa (w tym też wyżywienia, ochrony środowiska i klimatu), stanie się inspiracją rozwoju nauki prawa rolnego, a także ustawodawstwa. Uczestnicy kongresu będą zaś mogli poznać bliżej nasz kraj, nasza kulturę, dziedzictwo kulinarne itp. – mówi prof. Budzinowski.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C