updated 11:25 PM CEST, Jun 18, 2019
A+ A A-

Polska zaspała. Wkrótce handel papierosami nielegalny?

  • Napisane przez Redakcja
  • Dział: Gospodarka

Od 20 maja każde opakowanie zawierające wyroby tytoniowe, wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej, będzie musiało być rejestrowane w systemie Track&Trace.

W polskim sejmie do tej pory nawet nie zaczęto pracować nad odpowiednimi regulacjami, które mają dostosować nasze prawo do dyrektywy Komisji Europejskiej. Brak nowych przecisów w zasadzie oznacza, że żadna paczka papierosów nie będzie mogła opuścić nawet fabryki.

System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym - czyli sklepem.

Jak będzie przebiegać rejestracja? Każdy podmiot wyznaczony przez państwo członkowskie UE będzie zobowiązany do generowania specjalnych kodów. Kopie będą służyły do tworzenia baz danych. Kody będą w formie ot code (kod kropkowy), kodu QR lub data matrix. Następnie trafi do repozytorium wtórnego. W przypadku Polski będzie to Ministerstwo Finansów. Wszystkie działania powinny być raportowane.

Please provide full Credentials Infomation