updated 10:57 PM CEST, Jun 15, 2019
A+ A A-

Mazowsze dzieli się na pół w sprawie CPK

  • Napisane przez mat.pr/ISBNews/RED/Tb
  • Dział: Gospodarka
Wyróżniony CPK wizualizacja ze startującym samolotem LOT CPK wizualizacja ze startującym samolotem LOT

Centralny Port Komunikacyjny będący sztandarowym projektem obecnego rządu dzieli nie tylko polityków. Mazowszanie są bardzo zainteresowani tematem 92% z nich wie o planach budowy CPK. Nieco więcej bo 45% odbiera tę inwestycję pozytywnie, 42% jest przeciwne.

 

Takie wnioski wynikają z raportu Warszawskiego Forum Samorządowego “Barometr lotniczy, czyli co mieszkańcy Mazowsza sądzą o CPK i lotnisku w Radomiu”. Jednocześnie 69% mieszkańców Mazowsza ma negatywny stosunek do planów likwidacji Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina, przy 15% zwolenników takiego rozwiązania.

Centralny Port Komunikacyjny

"Odkąd Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekty budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i rozbudowy Portu Lotniczego w Radomiu, mieszkańcy Mazowsza żyją w niepewności co do kształtu rynku lotniczego w regionie. Budowa CPK przyczyni się bowiem prawdopodobnie do zamknięcia Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. A lotnisko to od lat doceniane jest przez mieszkańców za swoją dogodną lokalizację" - powiedział przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego Grzegorz Gruchalski, cytowany w komunikacie.

"Wyraźnie widoczna jest różnica głosów między mieszkańcami Warszawy i gmin ościennych a resztą województwa. Mieszkający w stolicy w większości nie popierają pomysłu utworzenia CPK w gminie Baranów - 51% jest przeciwne budowie nowego lotniska, a 35% jest za realizacją inwestycji. Z kolei 55% ankietowanych Mazowszan mieszkających poza aglomeracją warszawską ocenia projekt pozytywnie" - można przeczytać w raporcie.

Lotnisko Chopina

"Grupa ankietowanych, która zdecydowanie dobrze postrzega zamknięcie stołecznego lotniska dla ruchu pasażerskiego, stanowi zaledwie 3% (raczej dobrze – 12%). Sceptyczny stosunek do wygaszenia lotniska na Okęciu jest szczególnie widoczny w aglomeracji warszawskiej. Zdecydowanie złą opinię na temat tych planów wyraża aż 56% mieszkańców, a 21% uważa pomysł za raczej zły (łącznie 78% głosów przeciwnych). Pozytywnie pomysł likwidacji lotniska ocenia co dziesiąty ankietowany" - czytamy dalej.

Mieszkańcy Mazowsza (bez Warszawy i sąsiednich powiatów) również nie zgadzają się z planami zamknięcia Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina (60% przeciwników), a jedynie co piąty z nich ocenia możliwość likwidacji stołecznego lotniska pozytywnie.

Likwidować czy nie?

"Likwidacja lotniska na Okęciu odbierana jest jednoznacznie. Mieszkańcy stolicy nie chcą podróżować z lotnisk, które zlokalizowane są daleko od ich miejsca zamieszkania. Znaczna część podróży ma charakter biznesowy, a ich cechą jest mała elastyczność czasowa. A należy pamiętać, że Warszawa stała się biznesowym sercem dla Europy Środkowo-Wschodniej m.in. właśnie dzięki temu, że posiada tak dogodnie skomunikowane lotnisko" - podsumował Holdenmajer.

Badanie "Barometr lotniczy, czyli co mieszkańcy Mazowsza sądzą o CPK i lotnisku w Radomiu" zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w ramach współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym na reprezentatywnej próbie 1 000 respondentów (500 - Warszawa i okolice, 500 - pozostała część Mazowsza). Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono w maju 2019 r.

Please provide full Credentials Infomation