środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
sobota, 05 luty 2011 07:32

Emerytury wg Centrum Adama Smitha

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Emerytury wg Centrum Adama Smitha www.sxc.hu

Centrum im. Adama Smitha (CAS) przedstawiło swój projekt zasadniczej reformy systemu emerytalnego w naszym kraju. Według jej twórców już od 2012 r. należałoby wprowadzić tzw. emerytury obywatelskie (wzorowane na rozwiązaniach kanadyjskich), które – w równej wysokości 900 zł – otrzymywaliby wszyscy uprawnieni.

{jumi [*4]}Obecnie, w opinii CAS, emerytury zależą w pierwszej kolejności od wysokości dochodu narodowego (a ta zależy od aktywności zawodowej obywateli hamowanej nadmiernymi kosztami pracy i biurokracją), a w drugiej od politycznej decyzji o jego podziale. Stąd ciągłe zmiany zasad ich waloryzacji i przechodzenia na nie. Ponadto system opiera się na monopolu ZUS i oligopolu OFE, a składka jest niczym innym, tylko podatkiem. ZUS zaś jest równoległym wobec urzędów skarbowych poborcą podatkowym. Na spersonalizowanych kontach w ZUS nie ma pieniędzy tylko zapisy księgowe o zobowiązaniach rządu wobec emerytów. CAS chciałby, aby, zgodnie z obecną konstytucją, każdy, jako obywatel RP, miał prawo do gwarantowanej emerytury. Wypłacana byłaby ona wszystkim uprawnionym w tej samej wysokości. System emerytury gwarantowanej powinien być bezskładkowy i finansowany z budżetu państwa. ZUS byłby w tej sytuacji instytucją wyłącznie dystrybuującą pieniądze na emerytury. Przestałby być tym samym równoległym poborcą podatkowym. Wszystkie podatki nałożone na pracę tzn. ZUS, składki i podatki miałyby zostać połączone. Przedsiębiorcy płaciliby jeden łączny podatek od sumy wszystkich wypłaconych wynagrodzeń jednym przelewem do jednego urzędu skarbowego.

Od 1 stycznia 2012 r. emerytury wypłacane byłyby wg następujących zasad:

a) emerytury wg dotychczasowych zasad otrzymają przechodzący na nią w roku 2012;

b) wszystkim pozostałym pracującym emerytura zostaje przeliczona na dotychczasowych zasadach na dzień 31.12.2011 r. za okres pracy do tego dnia. Osoby starsze będą otrzymywały część emerytury obywatelskiej i część emerytury na dotychczasowych zasadach;

c) od 1.01.2012 do momentu przejścia na emeryturę naliczana jest już wysokość wg emerytury obywatelskiej;

d) osoby, które w roku 2012 skończą 18 lat, będą otrzymywały wyłącznie emeryturę obywatelską;

e) każde dziecko, wobec którego obywatel wypełniał obowiązek alimentacyjny, powoduje, że można przejść na emeryturę o np. 2 lata wcześniej;

f) zlikwidowany zostaje podatek od wypłat emerytur, ZUS przestaje go naliczać i pobierać;

g) udział w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest dobrowolny;

h) wysokość emerytury obywatelskiej na dzień 1.01 2012 wynosi 900 zł;

i) wobec zrównania w prawach wszystkich obywateli KRUS traci rację bytu i zostaje zlikwidowany.

W rezultacie miałby – w opinii CAS - powstać prosty, jednolity dla wszystkich obywateli system emerytury obywatelskiej. W dodatku tani w utrzymaniu bo nie wymagający kosztownej personalizacji i poboru zindywidualizowanych składek. Ponadto byłby to system likwidujący dyskryminację kobiet ze względu na posiadanie i wychowywanie dzieci, systemowo realizujący politykę prorodzinną; jednocześnie system nie blokujący aktywności i zachęcający do jej podejmowania. CAS wraz z przedsiębiorcami ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wystosowali do władz następujący apel: „Rozumiemy, że obecny rząd przed wyborami nie zmieni tyranii status quo jak nie zrobiły tego poprzednie rządy. Dlatego apelujemy do rządu, że skoro nie można zredukować dziś wydatków rządowych to należy uwolnić przedsiębiorczość Polaków. Żaden związek zawodowy w tym wypadku nie zaprotestuje jeżeli tylko rząd zlikwiduje prawo blokujące i marnotrawiące energię i potencjał Polaków. Nie podwyżkami podatków ale poprzez uwolnienie aktywności rząd może otrzymać większe wpływy do budżetu i rozpocząć proces spłaty długu publicznego. Korzystanie z OFE tak jak z innych instytucji finansowych powinno być dobrowolne”.

{jumi [*9]}

a