updated 4:28 PM CEST, Jun 18, 2019
A+ A A-

Warto wyróżniać

Krzysztof Przybył Krzysztof Przybył

Czy warto promować polskie, silne marki wśród samych przedsiębiorców? Ten dylemat udało nam się rozstrzygnąć przy okazji tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. I to rozstrzygnąć jak najbardziej pozytywnie: oczywiście, że warto! Dobre wzory w biznesie są jednocześnie zachętą, by nie ustawać na drodze do sukcesu i dowodem, że polskość firmy może być jej atutem.

11 maja w katowickim centrum kongresowym Fundacja „Teraz Polska” zorganizowała – po raz pierwszy w swoich niemal trzydziestoletnich dziejach – dwa ważne wydarzenia. Pierwsze – to uroczyste wręczenie nominacji w konkursie „Teraz Polska”. Lista nominowanych, o czym pisałem została ogłoszona podczas konferencji prasowej na stadionie PGE Narodowy. Kapituła wybrała wówczas laureatów tegorocznej edycji konkursu, ale ich lista pozostanie ściśle tajna aż do 29 maja, dnia uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. 

Kiedy informowałem o tym wydarzeniu, słyszałem również głosy krytyki: po co taka feta, skoro to jedynie nominacje? Nie „jedynie”, a „aż” – przynajmniej moim skromnym zdaniem. Bo czy nie zasługują na serdeczne, uroczyste gratulacje te firmy i instytucje, których produkty i działalność zostały ocenione wysoko przez komisje ekspertów? Pamiętajmy, że Konkurs „Teraz Polska” wyłania najlepszych z najlepszych, tak więc ci, którym ostatecznie najwyższy laur nie przypadł, również stanowią marki o wysokiej wiarygodności. Chwalmy je i chwalmy się nimi!


Nowe wyróżnienia, to tytuły „Promotor Polskiej Gospodarki”.

Zdecydowaliśmy się przyznać je firmom, które przyczyniają się do budowy Marki Polska zarówno w świadomości Polaków, jak i za granicą. W gronie nagrodzonych znalazły się: FAKRO, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA, Ursus, Selena, Newag oraz Grupa Maspex. 
Ten tytuł (a wierzę, że będziemy go przyznawać również w kolejnych latach) ma z jednej strony być wyrazem uznania za wkład w budowanie konkurencyjnej gospodarki i marki Polski w świecie, a z drugiej ma pokazać Polakom sukcesy rodzimej przedsiębiorczości. Te sukcesy słusznie mogą napawać nas dumą. Jeśli mówimy bowiem o nowoczesnym patriotyzmie, to powinien być to patriotyzm radosny, nacechowany dumą z narodowych osiągnięć. Sukces polskiej gospodarki i triumfy naszych firm są bez wątpienia czymś, z czego cieszyć się należy.


W Katowicach przyznane zostały również wyróżnienia „Promotor Polski”.

Trafiły one do osób, których osiągnięcia w różnych dziedzinach bardzo pomagają w budowaniu Marki Polska. One po prostu uwiarygadniają naszą gospodarkę, naukę i kulturę. Laureaci, związani z ziemią śląską, to: prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg i były minister zdrowia, Wojciech Kuśpik, twórca katowickiego EKG i prezes PTWP SA oraz wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek. 
Wszystkim wyróżnionym jeszcze raz składam najserdeczniejsze gratulacje. Czego im życzyć? Sukcesy już są (i to jakie!), zatem wypada życzyć wytrwałości i cierpliwości w budowie pozytywnego wizerunku naszego kraju i społeczeństwa – wszędzie tam, gdzie o Polsce chcą mówić i słuchać.

Please provide full Credentials Infomation