updated 11:33 PM CEST, Jun 16, 2019
A+ A A-

Niepodległość zaklęta w muzyce

Wyróżniony Niepodległość zaklęta w muzyce

Ile środowisk, tyle pomysłów na świętowanie setnej rocznicy odrodzenia niepodległej Polski.

Mam wrażenie, że po nieudanych doświadczeniach z ubiegłych lat wiele osób boi się jak ognia świętowania w mniej koturnowym i mniej dydaktycznym stylu. A przecież stulecie odrodzenia Rzeczypospolitej, jeśli już ma być wielką lekcją historii – to przynajmniej niech będzie lekcją ciekawą. Niech da okazję do radości, podobnej do tej, jaką dają wielkie zwycięstwa sportowe naszych drużyn. Płyta „Nasza Niepodległa”, której patronuje Fundacja „Teraz Polska” pozwala świętować w takim właśnie, radosnym stylu.

Nie bez przyczyny wspominam – z dumą – o tej płycie, bowiem 20 września w warszawskim Teatrze Narodowym odbył się wspaniały koncert, promujący jej wydanie. Płyta, do której zakupu serdecznie zachęcam, to muzyczna podróż przez miniony wiek. Znalazły się na niej piosenki i pieśni, które towarzyszyły Polakom przez ten czas, na różnych zakrętach historii. A że historia ta była złożona, przeplatały się w niej okresy nadziei i radości z okresami cierpienia i smutku, to i pieśni są bardzo różne.

Pieśń lepiej niż niejeden dokument przechowuje pamięć o przeszłości. Przekazuje bowiem nie fakty, tylko żywe emocje, ludzkie reakcje, nadzieje i radości. Dlatego podróż przez polską historię, uwieczniona na „Naszej Niepodległej” to obraz tego, co czuli i o czym myśleli przedstawiciele kolejnych pokoleń Polaków. To przecież oni tworzyli Polskę i wpływali na jej dzieje. To im zawdzięczamy to, jacy jesteśmy – my, ludzie przełomu tysiącleci.
Na scenie Teatru Narodowego wystąpili artyści, których głosy można usłyszeć na płycie. To naprawdę pierwsza liga naszych artystów: Andrzej Krzywy, Piotr Cugowski, Maryla Rodowicz Kayah, Halina Mlynkova, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Łukasz Zagrobelny, Piotr Zubek, Katarzyna Moś. Do tego dwa świetne chóry, Opole Gospel Choi i Chór Studium Musicalowego Capitol. Koncert był jedyny w swoim rodzaju. Kto nie miał okazji być na nim i przeżywać niezapomnianych emocji, może zawsze sięgnąć po płytę. Do czego szczerze i jak najserdeczniej zachęcam.

Przy okazji zachęcam także do lektury trzeciego w tym roku numeru Magazynu „Teraz Polska”. Tematem przewodnim (jakże by inaczej) jest niepodległość. Pojmowana refleksyjnie, jako powinność, jako dar, który spoczywa w naszych rękach. Bo przecież nikt z nas nie zdejmie odpowiedzialności za to, jaka będzie Polska przyszłości, w jakiej Polsce będą żyły nasze dzieci i nasze wnuki. Niepodległość jest wartością samą w sobie, lecz trudno ją traktować w sposób wyizolowany od innych wartości. Bo samo „być” to za mało – trzeba wiedzieć, jak być. Sądzę, że znane postaci, które gościmy na łamach Magazynu, z księdzem profesorem Michałem Hellerem na czele, pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Zatem – miłej lektury i przyjemnego słuchania!

Please provide full Credentials Infomation