updated 3:02 PM CET, Nov 16, 2018
Na żywo:
A+ A A-

W naszej firmie pielęgnujemy wartości

Wyróżniony W naszej firmie pielęgnujemy wartości Fot. bioArcus

Z Hanną Koziej, prezes zarządu firmy bioArcus Sp. z o.o., rozmawia Maciej Pawlak.

Bioarcus to firma należąca do znanej warszawskiej rodziny o długich tradycjach. Jakie to ma znaczenie w waszej codziennej działalności?

Na co dzień nie myślimy o tradycjach, ale świadomość tego, że jesteśmy związani z działalnością tak wspaniałego i zasłużonego dla Polski, warszawskiego Rodu Brunów, którzy byli założycielami w 1794 r., pierwszej w Warszawie spółki powoduje, że odczuwamy dumę i odpowiedzialność. bioArcus jest firmą na wskroś nowoczesną, ale nasza siedziba, jak sobie czasem żartujemy, wystrojem wnętrz przypomina muzeum. To wszystko przekłada się na tworzenie firmy, w której pielęgnuje się wartości, odpowiedzialność za pracowników i działania gospodarcze.

Na czym polega program Odor Stop realizowany przez bioArcus? W jakich branżach znajduje zastosowanie?

Program Odor Stop jest skierowany przede wszystkim do sektora przemysłowego i komunalnego. Mamy rozwiązania dla oczyszczalni ścieków, kompostowni, przepompowni ścieków, uciążliwie pachnących studzienek kanalizacyjnych, ale też kominów przemysłowych. Są to przeważnie technologicznie zaawansowane rozwiązania, rozbudowane instalacje takie jak np.: płuczki wodne, filtry biologiczne i chemiczne, bariery antyodorowe. Na bazie wieloletnich doświadczeń zdobytych na tym polu przygotowaliśmy także prostsze, ale skuteczne rozwiązania dla odbiorców indywidualnych.

Tzw. ustawa antyodorowa wciąż nie może doczekać się uchwalenia. Znane są jednak jej podstawowe założenia. Co nowa ustawa może zmienić w gospodarce? Jakie zmiany przyniosłaby w funkcjonowaniu takiej firmy jak bioArcus?

Nie ukrywam, że oczekujemy na uregulowanie prawne problemu uciążliwości zapachowych. Oczywiście mamy w tym swój interes, ponieważ ustawa w jakiś sposób ułatwi nam działanie, ale zasadniczo powstaje ona po to żeby stworzyć warunki do zapewnienia tzw. zwykłym ludziom komfortu zapachowego, czyli mówiąc wprost: życia bez smrodu. Często zapomina się, że zapach powietrza jest częścią czystego środowiska naturalnego. Wielokrotnie spotykamy się z opinią, że ten czy ów zakład musi śmierdzieć, bo nie ma na to sposobu. Otóż „NIE”, nie musi i nie może! Poprawa jakości życia sąsiadom takich „odorowych” obiektów jest możliwa i wcale nie taka kosztowna.

Prace na ustawą „antyodorową” trwają już kilka lat. Z wieloma aspektami zanieczyszczeń środowiska Polska już sobie lepiej lub gorzej poradziła, ale zapachy są zadziwiająco trudnym dla ustawodawcy i złożonym „problemem”. Od lat przyglądamy się tym pracom i trudno nam zrozumieć, dlaczego tak długo trzeba na nią czekać. Firma bioArcus ma doświadczenie w realizacji projektów w innych krajach europejskich, gdzie obowiązują przepisy dotyczące dopuszczalnych limitów odorowych. Te doświadczenia pokazały nam jak klarowne mogą być działania firm emitujących do atmosfery zanieczyszczenia zapachowe oraz firm zajmujących się ich likwidacją, czyli takich jak bioArcus. Ustawa „antyodorowa”, jak czasem eufemistycznie nazywa się ją, jest przygotowana przede wszystkim z myślą o prawie ludzi do korzystania z czystego środowiska, ma wpływać na zapewnienie komfortu życia i to jest w niej najważniejsze.

Chciałbym dowiedzieć się jakie rozwiązanie zalecaliby zastosować Państwo np. w przypadku okolic warszawskiego dworca PKP Powiśle, gdzie bezustannie wydobywa się - prawdopodobnie ze studzienek kanalizacyjnych - uciążliwy fetor?

W takich sytuacjach zalecamy przede wszystkim „szczotkę i szmatę”.... czyli proste czynności zapobiegające odczuwaniu (jak to się pięknie mówi) uciążliwości odorowych. Czasem jednak to nie wystarcza i wtedy polecamy stosowanie preparatów biologicznych z naszej linii „bioExpert”, których najważniejszym składnikiem są odpowiednio dobrane enzymy i bezpieczne dla ludzi i zwierząt bakterie mające za zadanie przyśpieszyć rozkład wszelkich substancji organicznych (np. moczu), nie dopuścić do rozwoju beztlenowych procesów gnilnych, które wiązane są z powstawaniem przykrych zapachów. To wszystko mogą „wykonać” za nas bakterie! Preparaty takie działają szybko i bezpiecznie, a co najważniejsze można np. spryskiwać nimi wszelkie trudno dostępne (dla szczotki i szmaty) miejsca. Oprócz wymienionych preparatów możemy polecić całą gamę środków neutralizujących zapachy (nie maskują ale trwale usuwają odory), opartych na naturalnych olejkach eterycznych. Zapewniam, że jesteśmy w stanie usunąć każdy nieprzyjemny zapach a także zastosować odpowiednie urządzenia, które mogą „uprzyjemnić zapachowo” np. perony, wagony itd. należące do PKP.

{jumi [*9]}

Warszawa