wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
wtorek, 12 marzec 2013 06:27

Rewolucja w sporcie młodzieżowym Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rewolucja w sporcie młodzieżowym Fot. PZPS

Z Waldemarem Wspaniałym – Szefem Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych realizowanym wspólnie przez Polski Związek Piłki Siatkowej i Ministerstwem Sportu i Turystyki, nagrodzonym w Raporcie Społeczna Odpowiedzialność Biznesu „Gazety Finansowej”, rozmawia Maciej Pawlak.

Wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki PZPS zaangażował się w realizację „Ogólnopolskiego projektu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej w szkolnych ośrodkach sportowych, działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego”. Dlaczego wasz Związek, który przez kibiców oceniany jest przez pryzmat wyników reprezentacji narodowych zdecydował się na tak szerokie wsparcie młodzieży szkolnej?

Polski Związek Piłki Siatkowej jest stowarzyszeniem, którego cele i zadania określone są w Statucie. I to ta siatkarska „biblia” określa cele dla Związku w tym między innymi takie zadania jak popularyzacja i rozwój piłki siatkowej w Polsce, podejmowanie działań na rzecz promocji i rozwoju piłki siatkowej w formie zarówno amatorskiej jak i profesjonalnej czy prowadzenie działalności edukacyjnej i wychowawczej w zakresie zdrowego wychowywania dzieci i młodzieży poprzez sport. Nasz Związek nie potrzebował specjalnych decyzji w zakresie tworzenia nowych zadań dla stowarzyszenia, plany takich działań jak projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych był w sferze projektowania już od dłuższego czasu, potrzebna była tylko w tym zakresie współpraca z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Czy współpraca z resortem sportu w realizacji tego programu polegała tylko na pozyskiwaniu od resortu koniecznych funduszy?

Współpraca z MSiT nie polegała tylko na pozyskaniu koniecznych środków finansowych. Podpisanie umowy było tylko ukoronowaniem tytanicznej pracy z obu stron związanej z przygotowaniem programu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Przez wiele miesięcy przy osobistym zaangażowaniu minister Joanny Muchy i jej współpracowników prowadziliśmy dyskusje na temat samego projektu, sposobu realizacji zadań oraz struktury organizacyjnej. Temat ten był również omawiany na posiedzeniach sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Rozmowy i spotkania służyły budowaniu przekonania MSiT, że to właśnie PZPS jest przygotowany do tego aby jako pierwszy w Polsce a być może również na świecie prowadzić tak wielki projekt, który w naszej opinii powinien zapoczątkować rewolucję w zakresie sportu młodzieżowego również w innych dyscyplinach sportowych

Jakie są praktyczne skutki realizacji programu? Ilu jego uczestników może stać się w przyszłości profesjonalnymi siatkarzami?

Aktualnie w programie udział bierze 127 szkół (95 gimnazjów i 32 licea), z młodzieżą pracuje 207 nauczycieli wf, w zajęciach siatkarskich uczestniczy 3035 dzieci w ponad 210 klasach sportowych. Moim marzeniem jest aby młodzież, która stawia pierwsze kroki szczególnie w klasach gimnazjalnych w dużo lepszych warunkach niż poprzednie pokolenia, wykorzystała szansę na sportowy rozwój, która tym najlepszym zapewni możliwość zostania profesjonalnym siatkarzem w przyszłości. W programie w 2013 r. uwzględniając nowy tegoroczny nabór do klas siatkarskich uczestniczyć będzie około 4500 dzieci i młodzieży i jestem przekonany, że wśród tej grupy są przyszli mistrzowie i reprezentanci Polski.

{jumi [*9]}

a