updated 1:23 PM CEST, Apr 25, 2019
A+ A A-

Zmieniamy świadomość biznesu

  • Napisane przez Gazeta Finansowa / Przemysław Gruz
  • Dział: Biznes wywiad

Z Januszem Kosińskim, prezesem zarządu firmy Inea rozmawia Przemysław Gruz.

Inea, będąca regionalnym operatorem z Wielkopolski, jest dzisiaj w pierwszej piątce polskich operatorów teleinformatycznych. Czym możecie się Państwo pochwalić w zakresie rozwiązań dla biznesu, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw?

Cały czas kreujemy ofertę na potrzeby firm, więc można powiedzieć, że stale rozwijamy rozwiązania dla biznesu. W miarę zdobywania doświadczenia i umiejętności zaczęliśmy rozwijać ofertę biznesową w kierunku kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych, które zaspokoją wszystkie potrzeby klienta, również te bardzo zaawansowane. Jesteśmy też gotowi, żeby świadczyć usługi dla sektora klienta korporacyjnego. Mamy umiejętności i zespół, które pozwalają nam realizować takie projekty.
Naszą unikatową przewagą jest rozległa sieć światłowodowa w Wielkopolsce, którą wciąż rozwijamy. Dzisiaj nie pytamy klienta, jaką chce usługę, gdyż jeśli chce Internet 10 Mb/s, a my możemy mu go dosłać przy wykorzystaniu kabla, to oferujemy mu światłowód. Zakładamy, że on jeszcze nie wie, że potrzebuje więcej. Dowiaduje się o tym w momencie, kiedy mówimy – „spróbuj 100 Mb/s i za tydzień powiedz, że rezygnujesz". Tak edukujemy klientów, zmieniamy świadomość małego i średniego biznesu.

Czy przy realizacji dużych projektów teleinformatycznych w Polsce możemy opierać się na doświadczeniu polskich firm, czy też wciąż trudni nam się obyć bez wsparcia globalnych koncernów?

Inea rozwija swoją działalność w Wielkopolsce i preferujemy współpracę z partnerami rodzimymi, ale żyjemy w świecie, w którym zacierają się granice. Najważniejsze są innowacje i wysoka jakość usług. Podam może przykład jednej z naszych realizacji, którą wdrożyliśmy z Panasonic. Wspólnie stworzyliśmy system wideokonferencji dla Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii, w którym mogą znaleźć się dane ze wszystkich zabiegów. Dokumentacja video może być przechowywana i konsultowana, a przekaz może odbywać się online w czasie rzeczywistym na dowolnej wielkości ekranie w jakości HD. Lekarze mają wgląd do danych medycznych z poziomu tabletu. Nie zastanawiam się, czy mogliśmy wdrożyć te rozwiązania z lokalnym partnerem. Najważniejsze jest, że już one funkcjonują. Dzięki nowoczesnym sieciom Inea możemy realizować światowe projekty z różnymi partnerami. Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę.

Inea może się pochwalić rozwiązaniami przygotowanymi specjalnie dla służb ratowniczych – można prosić o szczegóły?

Służby stawiają na nowoczesność i Inea chętnie uczestniczy w takich przetargach i odnosi w nich sukcesy. Dla Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce w ciągu jedynie 12 miesięcy wybudowaliśmy Wojewódzką Sieć Teleinformatyczną, która połączyła wszystkie komendy powiatowe i miejskie oraz jednostki ratowniczo-gaśnicze w Wielkopolsce – łącznie 44 lokalizacji. Teraz strażacy mogą korzystać w swojej codziennej pracy z zaawansowanych usług telekomunikacyjnych świadczonych przy wykorzystaniu światłowodu. Wdrożyliśmy gotowy system łączności, oparty na technologii IP, dzięki której możliwe jest nawiązywanie kontaktów w ramach całej sieci oraz z jednostkami mobilnymi. Dostarczyliśmy też urządzenia aktywne, które pozwalają zrealizować transmisje danych, tj. obraz wideo oraz usługi dostępu do Internetu i telefonii stacjonarnej. Uważam, że ten projekt postawił sieci kablowe, jaką jest Inea, na równi z innymi operatorami telekomunikacyjnymi. Udowodniliśmy, że potrafimy budować takie sieci, robimy to sprawnie, w czasie w jakim się do tego zobowiązaliśmy i z jakością, jakiej oczekuje nasz kontrahent.

Czy Inea ma zamiar wyjść poza Wielkopolskę?

Teraz, kiedy Inea pozyskała strategicznego mniejszościowego inwestora Warburg Pincus pewne jest, że będziemy mogli realizować nasze długofalowe plany strategiczne. W pierwszej kolejności dotyczą one budowy sieci dystrybucyjno-dostępowych, realizacji naszych zobowiązań wobec projektu WSS i budowy jednego z najbardziej nowoczesnych w Polsce data center w podpoznańskim Wysogotowie. Chcemy być również aktywni w konsolidacji rozdrobnionego rynku kablowego w Wielkopolsce, a w dłuższej perspektywie czasowej nasza umowa z inwestorem nie wyklucza wyjścia poza ten region.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation