updated 4:28 PM CEST, Jun 18, 2019
A+ A A-

Sukces „Działu ze sztuką"

  • Napisane przez Bolesław Glazur
  • Dział: Biznes wywiad
Wyróżniony Sukces „Działu ze sztuką"

„Dział ze sztuką" w Biedronce to sukces działalności Fundacji Open Art. Projects i współpracy z Jeronimo Martins Polska S.A.

Z Magdą Materną, pomysłodawczynią i autorką programu edukacyjnego „Dział ze sztuką", rozmawia Bolesław Glazur.

Fundacja Open Art Projects koncentruje się na realizacji nowych projektów, powstających poza kontekstem muzeów i galerii. Czy muzea i galerie nie spełniają w dostatecznym stopniu roli edukacyjnej?

Realizacja projektów artystycznych poza tradycyjnym kontekstem galeryjno-muzealnym daje nam nowe możliwości prezentacji i odbioru sztuki. Co ważne pozwala dotrzeć do większej liczby odbiorców, także tych, którzy nie odwiedzają instytucji sztuki. Wszystkie nowoczesne instytucje sztuki są bardzo mocno skoncentrowane na edukacji i dzisiaj te działania traktowane są równorzędnie z działalnością wystawienniczą. Jednak programy realizowane przez instytucje docierają do osób, które wybiorą się do muzeum czy galerii. Nasza oferta skierowana jest do grupy, która ma ograniczony kontakt z instytucjami sztuki lub w ogóle go nie ma.

Czyli „Dział ze sztuką" nie jest konkurencją dla instytucji sztuki ani ich nie wyręcza, nie jest również programem, który powstałby w odpowiedzi na słabość działań edukacyjnych proponowanych przez muzea i galerie w Otwocku czy w Warszawie. Nasz program tworzy pomost pomiędzy widzem i instytucją, ośmielając go i dekonstruując stereotyp, w którym sztuka jest zjawiskiem hermetycznym i niezrozumiałym, a instytucje czymś mało interesującym lub onieśmielającym. Pragniemy pokazać, że artyści opowiadają o otaczającym nas świecie tyle, że robią to w inny sposób niż my, używając innego języka. Ukrytym założeniem projektu jest przekonanie, że sztuka i instytucje sztuki kształtują postawy obywatelskie, zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu swego otoczenia i krytyczne spojrzenie na to, co nas otacza – także krytyczny odbiór sztuki.
Pełny tekst wywiadu ukaże się na raportcsr - http://raportcsr.pl w najbliższą sobotę, 30. listopada
o godzinie 8.00.

{jumi [*7]}

 

Please provide full Credentials Infomation