updated 12:32 PM CEST, Sep 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Biznes z dbałością o środowisko

Wyróżniony Biznes z dbałością o środowisko Fot. Action SA

Rozmowa z Magdaleną Kościuk, kierownikiem działu szkoleń i rekrutacji firmy Action SA - laureata ostatniej edycji konkursu Pracodawca Godny Zaufania.

Dzięki naszej działalności jesteśmy bliżej naszych klientów i użytkowników sprzętu IT, niż firmy recyklingowe, co daje większą skuteczność pozyskiwania odpadów, a co za tym idzie bezpośrednio angażujemy się w troskę o zasoby naturalne.

 

W jaki sposób angażujecie Państwo swoich pracowników w budowanie odpowiedzialnego biznesu? Jakimi programami socjalnymi przyciągacie do Waszej firmy pracowników?

ACTION działa w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego, do udziału, w których zachęca swoich pracowników. Spółka podejmuje liczne działania promujące aktywny tryb życia oraz tworzy przestrzeń do realizacji sportowych pasji nie tylko swoich pracowników, ale i mieszkańców Warszawy i okolic.

Jednym z przykładów takiej aktywności może być bieg na 5 km Grand Prix Warszawy, który powstał z inicjatywy prezesa zarządu ACTION SA, Piotra Bielińskiego. ACTION SA od 2009 jest sponsorem tej warszawskiej imprezy. W roku 2010 spółka wraz ze swoją marką własną ActiveJet została także sponsorem Minimaratonu Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Lesznowola. Podczas imprezy ActiveJet oferował w swoim namiocie wiele atrakcji dla uczestników i kibiców. W ramach promowania zdrowego trybu życia 30-osobowy zespół, złożony z pracowników Action SA wziął udział w Capital Market Games - Igrzyskach Rynku Kapitałowego, które odbyły się w dniach 20-21 września w Zakopanem. Organizujemy wiele imprez integracyjnych dla pracowników. Celem jednego z wyjazdów było zdobycie Kilimanjaro. Świętujemy razem rocznice, Wigilię i inne wydarzenia ważne dla życia spółki.

Do działań z zakresu wewnętrznego CSR można zaliczyć m.in. akcję „Ciuch w ruch” polegającą na zbiórce odzieży i obuwia, które przekazywane są następnie do recyclingu. W ten sposób pomagamy fundacji „Mimo Wszystko” prowadzonej przez Annę Dymną. Akcja „Ciuch w ruch” spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony naszych pracowników. Przyświeca nam myśl, że troska o środowisko naturalne to także troska o drugiego człowieka. Dla wewnętrznego i zewnętrznego CSR ważne jest również to, że zatrudniamy ponad 30 osób niepełnosprawnych.

ACTION przyciąga pracowników przede wszystkim możliwością zdobycia różnorodnego ciekawego doświadczenia i rozwoju zawodowego, a także dostępem do produktów najnowocześniejszych technologii i stabilnością zatrudnienia. Dodatkowo pracownicy ACTION S.A. mogą korzystać z: pakietu Sportowego - Karty Multisport, Ubezpieczenia Zdrowotnego, Ubezpieczenia Grupowego, Karty Lekowej, siłowni oraz sali do squash znajdujących się na terenie firmy. Poza tym pracownicy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych otrzymują dofinansowanie do wczasów w firmowym ośrodku wypoczynkowym oraz bony i paczki świąteczne. W ACTION stosujemy elastyczny czas pracy umożliwiający łatwiejsze sprawowanie opieki nad dzieckiem oraz pracę zdalną z domu w uzasadnionych ku temu przypadkach. W naszej firmie dużą uwagę przykłada się do dbałości o pracowników każdego szczebla. Menadżerowie, specjaliści, a także pracownicy fizyczni mają szerokie możliwości rozwoju swoich kompetencji i poszerzania wiedzy na poszczególnych etapach kariery zawodowej. W spółce stworzono liczne, wewnętrzne programy szkoleniowe dostosowane do potrzeb pracowników, zarówno otwarte szkolenia wewnętrzne (interpersonalne), jak i szkolenia specjalistyczne. Od 7 lat w firmie prowadzone są kursy języka angielskiego – indywidualne i grupowe, częściowo dofinansowane przez pracodawcę.

 

W czym przejawia się troska Action SA o zasoby naturalne?

Prowadzenie biznesu powinno odbywać się z dbałością o środowisko. Dlatego od dawna w ACTION S.A. prowadzimy szereg działań w trosce o zasoby naturalne. Od kilkunastu lat budujemy ekologiczne postawy wśród pracowników. Zatrudnieni w ACTION S.A. segregują odpady oraz przestrzegają obowiązującej w spółce polityki oszczędności energii. Kluczowa z punktu widzenia ochrony środowiska jest organizacja pracy w ACTION S.A. Jesteśmy czołowym polskim dystrybutorem IT. Codziennie z naszego magazynu wychodzi ok 7 tys. paczek. Ekologiczne rozwiązania, jakie w nim wprowadziliśmy to m.in.: optymalizacja wymiaru kartonów do wielkości zamówienia i zmniejszenie jego wagi, która owocuje oszczędnościami rzędu 84 t papieru (kartonu) w skali roku. Dodatkowo zrezygnowaliśmy z pakowania produktów w folię oraz zmniejszyliśmy ilość wypełniaczy jednocześnie zamieniając wypełnienie plastikowe na makulaturowe.W nowym projektowanym magazynie rozważamy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na południowej ścianie magazynu planujemy umieścić moduły fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną. Obecnie przeprowadzamy analizę ekonomiczną tego rozwiązania. Z punktu widzenia produktowego również dbamy o środowisko. Produkowane przez nas komputery Actina spełniają światowe normy, są nowoczesne, energooszczędne, bezpieczne dla środowiska i wykorzystują materiały nadające się do przetworzenia. Jako wiodący na rynku producent alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek postanowiliśmy zająć się zintensyfikowaniem działań związanych z ochroną środowiska również w tym zakresie. Tak powstał projekt ActiveECO polegający na zbiórce zużytych tuszy i tonerów, zarówno materiałów oryginalnych jak i alternatywnych. Zebrane puste kartridże poddawane są procesowi utylizacji lub przekazywane są do ponownego użycia. Ekologiczny projekt prowadzony jest wspólnie ze Szlachetną Paczką. Środki uzyskiwane ze sprzedaży kartridżów i tonerów nadających się do refabrykacji, wspierają osoby żyjące w niezawinionej biedzie. Rozważamy zbiórkę kolejnych grup odpadów. Dzięki naszej działalności jesteśmy bliżej naszych klientów i użytkowników sprzętu IT, niż firmy recyklingowe, co daje większą skuteczność pozyskiwania odpadów, a co za tym idzie bezpośrednio angażujemy się w troskę o zasoby naturalne.

Co oznacza dla Action SA zdobycie tytułu „Pracodawcy Godnego Zaufania”?

Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” to dla nas ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że nasze działania w obszarze działań na rzecz pracowników przynoszą zamierzone efekty. Prowadzimy bardzo wymagający biznes, związany z najnowszymi technologiami. Rozwijamy się jako grupa kapitałowa, wchodzimy na nowe rynki, rozszerzamy portfolio produktów, działamy na różnych obszarach i współpracujemy z największymi firmami na świecie. Do realizacji ambitnej strategii biznesowej potrzebujemy najlepszych specjalistów, stąd nasza troska o środowisko pracy, które im proponujemy. Jesteśmy dużą organizacją, zatrudniająca ponad 800 osób, ale struktura własnościowa pozwala zachować bardzo elastyczny sposób zarządzania. To ma wpływ na politykę zatrudnienia, system wewnętrznych awansów i indywidualne podejście do pracowników. Zapraszamy do zespołu najlepszych i staramy się zapewnić im najlepsze warunki zatrudnienia. Tytuł „Pracodawcy Godnego Zaufania” to potwierdzenie naszego wkładu w politykę pracowniczą oraz możliwości rozwoju zawodowego i edukacji pracowników ACTION, jest on również motywatorem do dalszych działań i inwestowania w ten obszar organizacji. Mamy również nadzieję, że tytuł „Pracodawcy Godnego Zaufania” zwiększy liczbę kandydatów zainteresowanych pracą w ACTION, którzy wspólnie z nami będą chcieli pracować na sukces firmy, a więc i swój.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.