updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Litwa mniej znana

  • Napisane przez Marek Pawelczyk / Gazeta Finansowa
  • Dział: Biznes wywiad
Bartłomiej Kowal, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Republiki Litewskiej w Polsce fot:. Cezary Rudziński Bartłomiej Kowal, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Republiki Litewskiej w Polsce
Z Bartłomiejem Kowalem, szefem Centrum Informacji Turystycznej Republiki Litewskiej w Polsce rozmawia Marek Pawelczyk.

{jumi [*4]}Litwa kojarzy się Polakom przede wszystkim z miejscowościami związanymi z naszą wspólną historią: Wilnem, Trokami czy Kownem. Jak zachęcić naszych rodaków do zapoznania się z innymi atrakcjami tego kraju, np. z miejscowościami nadmorskimi: Połągą, Kłajpedą czy położonymi nad Mierzeją Kurońską?

Wbrew pozorom to też są miejsca związane z polską historią. Połąga swą świetność zawdzięcza rodowi Tyszkiewiczów. Posiadali swoje dobra na Litwie, m.in. w Landwarowie k. Wilna, na Zatroczu k. Trok, a także w Połądze. W tamtejszym XIX–wiecznych pałacu Tyszkiewiczów mieści się obecnie jedna z atrakcji tego miasta – muzeum bursztynu, posiadające jedną z największych na świecie kolekcji tego kamienia. Budynek otoczony jest wspaniałym parkiem botanicznym, który projektował jeden z bardziej znanych architektów sztuki ogrodowej, Edouard Andre. Połąga to nadmorski kurort, jedna z bardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Litwy, zwana jej letnią stolicą, z długim na 500 metrów molo oraz wieloma dyskotekami i kawiarniami.

Jakie jeszcze inne atrakcje czekają na turystów na Litwie?

Przeciwieństwem gwarnej i tętniącej życiem Połągi jest Nerynga, miejscowość na Mierzei Kurońskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cały ten wąski litewsko-rosyjski pas lądu należał przez długie wieki do niemieckich Prus Wschodnich. Chętnie spędzała tam wakacje niemiecka elita artystyczna – m.in. przed wojną swój dom letniskowy miał Tomasz Mann. Ten specyficzny charakter, łączący niemiecki porządek i bałtyckie zamiłowanie do przyrody zachowała obecna Nerynga, która powstała po wojnie z połączenia czterech miejscowości. Obecnie litewską część Mierzei Kurońskiej można pokonać m. in. 50-km trasą rowerową.

Kłajpeda to także przykład historycznej miejscowości „z pogranicza", o interesującej przeszłości.

Tak. Została założona przez Krzyżaków, była jedną z ich ważniejszych twierdz, a w czasach napoleońskich tymczasową stolicą Królestwa Pruskiego, gdy Napoleon zajął Królewiec. Największą obecnie letnią atrakcją miasta są coroczne zawody żaglowców „The Tall Ships'Races", a dodatkowo w tym roku także odbędzie się tam zlot żaglowców „The Culture 2011 Tall Ships Regatta". Znajduje się tam też – ponoć ulubiony przez Wagnera – XIX-wieczny budynek teatru; z jego balkonu w marcu 1939 r. Hitler przyjmował defiladę wojsk, które zajęły wówczas miasto po odebraniu tzw. Kraju Kłajpedzkiego Litwie

Ilu turystów z Polski odwiedza rocznie Litwę?

Średnio ok. 135-150 tysięcy. Jesteśmy nacją najliczniej odwiedzającą ten kraj. Możliwości do zwiększenia tej liczby są, choć oceniam, że decydujący wpływ ma aktualny kurs euro (litewski lit ma stały kurs w stosunku do euro: 1 EUR=3,4528 LTL). Obecny rok w tym kontekście wygląda całkiem nieźle. Jeśli złoty do końca roku ulegnie wzmocnieniu, to ceny na Litwie dla naszych rodaków okażą się stosunkowo niskie. Właśnie tak było w 2008 r., lecz, gdy w 2009 r. euro się umocniło, liczba przyjazdów turystycznych Polaków na Litwę spadła.

Co należałoby poprawić w połączeniach komunikacyjnych między Polską i Litwą?

Największy problem to brak bezpośredniego połączenia z litewskim wybrzeżem. Z pewnością przydałoby się takie uruchomić. W tej chwili jadąc z Warszawy pociągiem lub autobusem trzeba się przesiadać w Mariampolu, bądź w Kownie. Na szczęście istnieją stąd dogodne autobusowe połączenia z wybrzeżem. Dodam, że drogi na Litwie są naprawdę dobrej jakości.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation