updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Sunex - słońce, które chłodzi

  • Napisane przez Gazeta Finansowa
  • Dział: Biznes wywiad
Wyróżniony Romuald Kalyciok prezes Sunex S.A. Romuald Kalyciok prezes Sunex S.A.
Rozmowa z Romualdem Kalyciokiem prezesem Sunex S.A., czołowym producentem rozwiązań w dziedzinie techniki solarnej w Europie.

Sunex pracuje nad nowatorskim urządzeniem – solarną klimatyzacją, kiedy zakończycie prace badawcze?

Zakończenie prac planujemy na III kwartał 2012. System oparty jest na opracowanym przez naszych inżynierów innowacyjnym akumulatorze ciepła PCMX. Reszta urządzeń stanowiących elementy tej instalacji – od kolektorów poprzez wymienniki ciepła po rury i sterowniki będzie także oferowana przez SUNEX jako kompletny system.

Jak działa taki system i gdzie można go wykorzystywać?

Można go wykorzystać zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Chłodzenie można rozprowadzać w budynku za pośrednictwem standardowych modułów wewnętrznych, używanych w tradycyjnych klimatyzacjach lub za pomocą wentylacji mechanicznych, które stały się już standardem w nowoczesnym budownictwie.

W okresach braku zapotrzebowania na chłód, ciepło wykorzystać można do centralnego ogrzewania pomieszczeń za pośrednictwem tradycyjnego systemu grzewczego lub też przy użyciu rekuperatora powietrza.

Nasz system przeznaczony będzie zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i większych budynków; jego moc będzie wynosić od 7 do 15 KW mocy cieplnej, poprzez dodanie kolejnych modułów, moc może zostać znacznie zwiększona.

Na jakich rynkach chcecie sprzedawać PCMX?

Myślimy przede wszystkim o krajach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na chłód: Francji, Hiszpanii i Włoszech. Interesują się nim również Niemcy. Będziemy go sprzedawać pod markami dystrybutorów, z którymi prowadzimy rozmowy handlowe.

Rynek klimatyzacji na który wkraczamy, jest opanowany przez producentów urządzeń elektrycznych. Niewielu jest producentów solarnych klimatyzacji, którzy oferują urządzenia o większej mocy od naszych.

Jak widać, rynek jest bardzo interesujący i ma wielki potencjał rozwoju. Jestem pewien, że dzięki zastosowaniu naszego nowatorskiego zbiornika ciepła, PCMX może odnieść sukces, ponieważ dzięki naszej technologii bufor ciepła zawiera kilkukrotnie mniej miejsca od standardowego zbiornika.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation