updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Forum Gospodarcze – dialog bez granic

  • Napisane przez Przemysław Gruz / Gazeta Finansowa
  • Dział: Biznes wywiad
Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca – organizator Forum Gospodarczego w Toruniu. Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca – organizator Forum Gospodarczego w Toruniu.

Z Jackiem Janiszewskim, przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca – organizatorem Forum Gospodarczego w Toruniu, rozmawia Przemysław Gruz.

 

 

W tym roku czeka nas już 19. edycja Forum Gospodarczego, jak to wszystko się zaczęło?

 

Pierwsze Forum nazywało się Polska – Zachód i było organizowane w Międzyzdrojach w 1993 roku. Przez pierwsze lata to właśnie tam odbywały się konferencje. Kolejne spotkania miały miejsce na promie Świnoujście – Ystad. W 2001 roku Forum zmieniło nazwę na Forum Gospodarcze i odbywało się w Ciechocinku przez kolejne osiem lat.

W 2009 roku odbyło się pierwsze Forum w Toruniu – sercu województwa kujawsko-pomorskiego. Organizując Forum, chciałem przede wszystkim, aby w jednym miejscu spotkali się politycy różnych opcji i różnych idei, a także przedsiębiorcy. Równie ważną kwestią było dla mnie oddzielenie polityki od interesów regionalnych, czyli współpraca polityków danego regionu ponad podziałami. Była to również okazja do promocji tego regionu w Polsce i Europie.

Przez te wszystkie lata wiele się nie zmieniło. Cele są te same, inne są jednak tematy rozmów. Kiedy zaczynaliśmy, to rozmawialiśmy przede wszystkim o wejściu Polski do Unii Europejskiej, teraz skupiamy się na roli przewodnictwa Polski w sprawach współpracy pomiędzy Wschodnią a Zachodnią Europą.

 

Czy takie spotkania, kongresy mają jakieś przełożenie na współpracę biznesową? Są na to jakieś przykłady?

 

Nie raz po takim Forum powstawały fabryki na Ukrainie czy w Polsce, łączyły się kapitały, poznawali się ludzie, którzy później ze sobą współpracowali. Ludzie z zagranicy poznawali Polskę w inny sposób, decydowali się na inwestycje. Gdy zaczynaliśmy w Ciechocinku, był tam tylko jeden dobry hotel. Proszę spojrzeć na tą miejscowość dziś: nie ma tam gdzie włożyć palca. Tak samo jest z Toruniem. Nie mówię, że to tylko nasza zasługa, ale już od kilku lat promujemy to miasto. Wiem, o co najmniej dwóch przypadkach, gdy nowe hotele powstały tuż po wizycie menadżerów na naszym Forum.

 

Jakie najważniejsze tematy zostaną poruszone podczas tegorocznego Forum?

 

Forum Gospodarcze każdego roku rozwija się i wzbogaca o kolejne punkty. W tym roku główny nacisk położyliśmy na aspekt gospodarczy, stąd tematem przewodnim kongresu będą „Gospodarcze, transgraniczne więzi systemowe". Będziemy rozmawiać o łączących nas relacjach lokalnych i międzynarodowych, ale w kontekście ekonomicznym. Dobrym przykładem takich transgranicznych gospodarczych więzi jest sieć sklepów Biedronka, której właścicielem jest portugalska firma Jeronimo Martins. Gdy wchodziła do Polski, obawialiśmy się, że jej obecność zaszkodzi polskim rolnikom. Zamiast jednak zdusić polski biznes rolny, dała mu szansę.

 

Współpracując z polskimi producentami, zaczęła wysyłać nasze towary do kraju, z którego pochodzi. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych będzie również poruszany temat relacji Polska – Wschód, na którym będziemy gościć przedstawicieli szkolnictwa wyższego z Ukrainy i Białorusi. Oprócz gospodarki, będziemy także rozmawiać na tematy społeczne. Będzie prowadzona debata z obszaru humanistyki. Wolność słowa i jednostki, ACTA czy fenomen wejścia Palikota do sejmu to tylko wybrane tematy, które będą poruszane podczas bloku humanistycznego.

 

Dlaczego warto uczestniczyć w takim przedsięwzięciu?

 

Forum jest fenomenalną płaszczyzną wymiany poglądów. W trakcie naszych seminariów ludzie, mimo różnych poglądów; przynależności partyjnych, potrafią rozmawiać ze sobą bez zacietrzewienia w sposób merytoryczny. Tylko tak możliwe jest wypracowanie sensownego projektu.

 

Ponadto, Forum to także miejsce poznawania nowych ludzi, wymiany doświadczeń, kojarzenia firm. Wszystko to dzieje się w nieformalnej atmosferze, dzięki czemu pewne sprawy można załatwić zdecydowanie szybciej. A poza tym, Forum to nie tylko dyskusje, ale także imprezy towarzyszące. Podczas wcześniejszych edycji dla mieszkańców Torunia i regionu odbywały się spektakle, koncerty, wystawy oraz wernisaże. W ten sposób też wpisujemy się w starania Torunia o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

Jaki wpływ ma organizacja Forum na sytuację gospodarczą Polski?

 

W przypadku jakiejkolwiek konferencji gospodarczej trudno mówić o bezpośrednim przełożeniu na życie gospodarcze. Wydarzenia tego typu, jak Forum Gospodarcze nie kreują rzeczywistości ekonomicznej czy społecznej, od tego jest rząd i parlament. Naszym celem jest konstruktywna wymiana poglądów, wypracowanie wspólnego stanowiska wobec najważniejszych spraw krajowych i europejskich, w konsekwencji zaś przekazanie postulatów konferencji najważniejszym osobom w państwie, które uczestniczą w naszym spotkaniu.

 

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation