updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Mecenas Kolekcji Muzeum

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Fragm. obrazu Wilhelma Sasnala zakupionego przez PGE Polską Grupę Energetyczną Fot. www.artmuseum.pl Fragm. obrazu Wilhelma Sasnala zakupionego przez PGE Polską Grupę Energetyczną

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nawiązało współpracę z największym polskim producentem energii elektrycznej.

Na mocy umowy PGE Polskiej Grupie Energetycznej nadany został tytuł Mecenasa Kolekcji Muzeum. Pierwszym dziełem, którego zakup do kolekcji Muzeum wsparł Mecenas jest obraz „Bez tytułu. Astronauta” (wymiary dzieła: 180x220 cm, 2011 r.), autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych Wilhelma Sasnala. Urodzony w 1972 w Tarnowie twórca należy do grona najbardziej cenionych dziś na świecie malarzy, jego płótna znajdują się w zbiorach wielu prestiżowych muzeów i kolekcji prywatnych, między innymi w MoMA w Nowym Jorku, w paryskim Centre Pompidou, oraz w Tate Modern w Londynie. Obraz, którego zakup wsparł Mecenas Kolekcji Muzeum PGE Polska Grupa Energetyczna to jedno z najnowszych dzieł artysty, który konsekwentnie w swej twórczości malarskiej zajmuje się interpretowaniem i przetwarzaniem wszechobecnych we współczesnym świecie fotografii. Przedstawia skafander amerykańskiego astronauty z jednej z misji na Księżyc, wystawiony jako eksponat muzealny w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Publiczność będzie mogła zobaczyć obraz już pod koniec stycznia 2013 roku podczas wystawy prezentującej wybrane dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Wystawa potrwa do 31 marca.

 

 

Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstaje od chwili założenia instytucji w 2005 r., obecnie liczy ponad 350 wybitnych dzieł twórców polskich oraz zagranicznych i systematycznie się rozwija. W jej skład wchodzą dzieła o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa polskiej nowoczesności i dla polskiej kultury współczesnej. Powstająca kolekcja zostanie w przyszłości zaprezentowana w docelowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na placu Defilad. Do czasu jej wybudowania, Muzeum organizuje wystawy w różnych lokalizacjach, także poza Warszawą i poza Polską, m.in. jest współtwórcą trwającej właśnie w nowojorskim Museum of Modern Art wystawy dzieł Aliny Szapocznikow „Sculpture Undone” – pierwszej dużej prezentacji twórczości polskiego artysty w tym najważniejszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation