updated 12:37 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Można ożywić gospodarkę?

Wyróżniony Można ożywić gospodarkę? www.odpowiedzialnybiznes.pl

"Biznes odnoszący sukces, potrzebuje zdrowego społeczeństwa, a zdrowe społeczeństwo prężnego i odnoszącego sukcesy biznesu" - mówi jeden z najbardziej znanych teoretyków zarządzania M.E. Porter.

Czy odpowiedzialne przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do zwalczenia kryzysu i stymulacji wzrostu gospodarczego? Posłowie w Parlamencie Europejskim zagłosują nad dwoma rezolucjami w sprawie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR).

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw oznacza ich prężne zaangażowanie w socjalne, środowiskowe, etyczne i prawne aspekty życia społeczeństwa. Doskonałym przykładem takich działań jest dbałość o środowisko naturalne, poprzez wykorzystanie energii słonecznej w etapie produkcji, wspieranie lokalnych dostawców surowców, czy wprowadzenie specjalnych programów socjalnych i ochrony dla pracowników. Komisja liczy, że dzięki CSR uda się stworzyć warunki sprzyjające trwałemu ożywieniu gospodarczemu.

Rezolucja komisji prawnej (JURI), podkreśla, że CSR to szansa na przejrzyste i odpowiedzialne działania przedsiębiorstw, mające znaczny wpływ na stymulację wzrostu gospodarczego. Jednocześnie przeciwstawia się pomysłowi, by to właśnie korporacje przejmowały od władz publicznych pełną odpowiedzialność za tworzenie standardów socjalnych i ochrony środowiska. Popierane jest za to bliższe powiązanie jego ochrony poprzez stosowanie przez przedsiębiorstwa innowacyjnych, zielonych technologii.

Rezolucja Richarda Howitta (Socjaldemokraci, S&D), przegłosowana przez komisję ds. zatrudnienia (EMPL) opiera się na postrzeganiu CSR jako czynnika promującego interesy społeczności i drogi ku stabilnemu i trwałemu ożywieniu gospodarczemu. Według posłów EMPL, przedsiębiorstwa powinny zademonstrować swoją chęć udziału w odbudowie europejskiej gospodarki poprzez stworzenie odpowiednio opłacanych miejsc pracy oraz dbałość o higienę pracy, trwałość systemów emerytalnych i etyczne praktyki w ramach swoich działań.

"Odzyskanie zaufania do biznesu jest kluczowe dla europejskiego ożywienia gospodarczego. CSR być może jest jednym z obowiązków stawianych przed przedsiębiorstwami, ale to do Europy należy zadbanie o to, by wesprzeć firmy w wywiązywaniu się z niego" - podkreślił Richard Howitt.

www.europarl.europa.eu

{jumi [*9]}

Ostatnio zmienianysobota, 02 luty 2013 12:13
Alicja Micuła

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Please provide full Credentials Infomation