updated 3:02 PM CET, Nov 16, 2018
Na żywo:
A+ A A-

XVII Parada Parowozów Wolsztyn 2010

  • Napisał 
  • Dział: CSR
XVII Parada Parowozów Wolsztyn 2010 PKP Cargo
Kilkanaście tysięcy osób obejrzało w dniach 30 kwietnia – 1 maja br. niezapomniane parowozowe show – Paradę Parowozów, która odbyła się w Wolsztynie (woj. wielkopolskie) już po raz siedemnasty. Organizatorami imprezy byli spółka PKP Cargo i Fundacja „Era Parowozów”.
{jumi [*4]}Zabawa podczas tegorocznego majowego weekendu w Wolsztynie rozpoczęła się 30 kwietnia widowiskiem „Światło, dźwięk i para". W tej nowoczesnej formie spektaklu muzycznego główną rolę zagrały zabytkowe lokomotywy i buchająca para, światło oraz muzyka Fryderyka Chopina w rockowej aranżacji, przygotowanej m.in. przez Jana Borysewicza, Grzegorza Markowskiego i Patrycję Markowską. Punktem kulminacyjnym drugiego dnia imprezy (1 maja) było uroczyste otwarcie Parady Parowozów. Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak poinformował, że trwają rozmowy w sprawie powołania specjalnej spółki z udziałem samorządu wojewódzkiego, miasta Wolsztyna i PKP Cargo, w gestii której znalazłoby się sprawowanie pieczy nad parowozownią w Wolsztynie i organizowanie kolejnych edycji Parady Parowozów. Oficjalnego przecięcia wstęgi, otwierającego XVII Paradę Parowozów dokonali wspólnie Janusz Lach, członek zarządu PKP Cargo ds. finansowych, marszałek Wojciech Jankowiak oraz burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński. Po części oficjalnej nastąpiła wyczekiwana przez widzów prezentacja najpiękniejszych parowych lokomotyw z Polski, Węgier, Czech i Niemiec. W tym roku nie zabrakło parowozu Pm36-2, czyli słynnej „Pięknej Heleny”, która po prawie dwuletniej przerwie wróciła do Wolsztyna. Parowóz ten to jeden z dwóch egzemplarzy z lat 30. ub. wieku, który osiąga prędkość ponad 130 km/h. Jego konstrukcja została nagrodzona złotym medalem na wystawie techniki w Paryżu, w 1937 r. Po remoncie kapitalnym w Pile, w 1995 r. parowóz ten trafił do Wolsztyna, gdzie jest nadal wykorzystywany w ruchu planowym. Z ciekawych lokomotyw wypada wymienić parowóz Ok1-359 zbudowany w roku 1917, który zagrał m. in. w nagrodzonym Oscarem filmie „Pianista” Romana Polańskiego. Organizatorzy zaplanowali wiele innych atrakcji. 1 maja miaa m.in. miejsce „artystyczna podróż” parowozem po europejskich miastach – „Podróż po Europie”. Występ ten przygotowali aktorzy polskich teatrów – Buffo, Roma, Komedia.

Każdy uczestnik imprezy miał okazję przejechać się pociągiem retro lub drezyną na pobliskich trasach, zwiedzić parowozownię czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z parowozem TKt48- 143, który został odrestaurowany przez Fundację Era Parowozów, obchodzącą w br. pięciolecie istnienia, m.in. ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych. Ważnym elementem pikniku była akcja ratowania starych lokomotyw. Dzięki środkom finansowym zebranym podczas Parady Parowozów, w ramach zbiórki publicznej oraz sprzedaży okolicznościowych pamiątek, Fundacja odnawia co roku w Wolsztynie jeden parowóz.

Parada Parowozów w Wolsztynie co roku gromadzi tysiące widzów, którzy mogą podziwiać wyjątkowe maszyny, zapoznać się z historią europejskiego kolejnictwa XIX i XX wieku, a to wszystko na terenie wolsztyńskiej Parowozowni, która jako jedyna w Europie realizuje planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową. Od 2003 r. gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest spółka PKP Cargo. Opiekę nad zabytkowym taborem w Wolsztynie sprawuje powołana w 2005 r. z inicjatywy zarządu PKP Cargo Fundacja „Era Parowozów”. W tym roku Paradę Parowozów wsparli: Cargosped Sp. z o.o., PKP Cargo Service Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Spedycyjne Trade Trans Sp. z o.o., Urząd Miasta i Gminy Wolsztyn

 {jumi [*9]}

Więcej w tej kategorii: Wybierz Dobroczyńcę Roku 2011 »

Warszawa