updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Amant francuskiego kina

  • Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
  • Dział: Film
Wyróżniony Amant francuskiego kina

Występujący w głównej roli we „Wspaniałej" Romain Duris jest jednym z najpopularniejszych francuskich aktorów ostatnich 20 lat.

Jako nastolatek bardziej interesował się grą na perkusji w acid-jazzowym zespole Kingsize i chodził na zajęcia do szkoły sztuk dekoracyjnych. Ale gdy miał 19 lat na paryskiej ulicy dostrzegł go Bruno Levy, właściciel firmy producenckiej i zachwycił się jego urodą. Już rok później - w 1994 - Duris zadebiutował w dwóch filmach „Frères: La roulette rouge" i „Le Péril jeune". Pojawił się także w teledysku Neneh Cherry do piosenki „Kootchi". Jak się okazało słynna wokalistka była pierwszą z wielu pięknych kobiet, które pojawiły się na ekranie u boku młodego aktora.

Duris pracował także z Moniką Bellucci, jedną z najbardziej pożądanych kobiet świata, podczas realizacji słynnego „Dobermana" w 1997 roku. Niedługo potem tracił głowę dla pięknej cyganki (w tej roli Rona Hartner) w „Gadjo dilo" Tony'ego Gatlifa, a na planie komedii romantycznej „Smak życia" (2002), gdzie zagrał wkraczającego w dorosłe życie Xaviera Rousseau, spotkał się z Audrey Tautou. Ich ekranowy duet zelektryzował publiczność do tego stopnia, że wkrótce powstał „Smak życia 2". W sequelu francuski aktor wystąpił także z Kelly Rilley, pięknością znaną z „Sherlocka Holmesa" Guya Ritchiego, gdzie zagrała żonę doktora Watsona (Jude Law).

Wśród ekranowych partnerek Duris znajdziemy również Ludivine Sagnier, Vanessę Paradis, Evę Green, czy Melanie Laurent. Jednak, co ciekawe, plotkarska prasa nigdy nie przypisywała mu romansów z koleżankami z planu. Aktor znany jest natomiast z wielkiej nieśmiałości i podobno wielkim problemem są dla niego wszelkie oficjalne premiery, czy konferencje prasowe. W jednym z wywiadów przyznał z kolei, że jest niepoprawnym romantykiem i lubi też takie kobiety. Być może właśnie to przyciąga ich uwagę. Duris od lat utrzymuje się w czołówce najprzystojniejszych francuskich aktorów, a przy każdej kolejnej filmowej premierze jego sesje zdjęciowe trafiają na okładki magazynów dla pań. Osobiście odezwała się też do niego Madonna, proponując rolę w swoim filmie. Niestety aktor ze względu na napięty terminarz zdjęć musiał odmówić słynnej piosenkarce znanej ze słabości do młodszych partnerów.

Najnowszy film Romaina Duris, romantyczna komedia „Wspaniała", przyniósł kolejny ekranowy duet, który pokochała publiczność. Tym razem Duris wystąpił u boku młodej Déborah François, znanej do tej pory z „Dziecka" braci Dardenne oraz „Niezasłanych łóżek" Alexisa Dos Santosa. Reakcje francuskiej prasy były entuzjastyczne: mają urok Audrey Hepburn i Cary'ego Granta z klasycznych amerykańskich komedii romantycznych, czy też Chemia między aktorami jest tak intensywna, że podobne reakcje mogą zachodzić tylko w elektrowni atomowej. W kontekście takich opinii sukces „Wspaniałej" nie powinien zaskakiwać, a aktorowi po raz kolejny udało się utrzymać status jednego z największych amantów we francuskim kinie ostatnich lat.

{jumi [*7]}

Warszawa