updated 1:59 PM CET, Mar 23, 2018
A+ A A-

13. Tydzień Kina Hiszpańskiego

  • Napisane przez m.b./mat.pras.
  • Dział: Film

Tydzień Kina Hiszpańskiego to największy na świecie przegląd hiszpańskiej kinematografii poza granicami Hiszpanii.

Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z pełnym przekrojem współczesnego kina hiszpańskiego – od ambitnego kina artystycznego po kasowe hity hiszpańskiego rynku filmowego. Znów czeka nas pełna różnorodność gatunków i tematów. Wydarzeniem będzie jedna z tradycyjnych i nieustannie cieszących się popularnością sekcji czyli dokumenty. W tym roku rolach głównych: Kobieta. Ta znana, uwielbiana i adorowana, jak Ava Gardner czy Evita – piękna, fascynująca i… zaplątana w politykę. Również kobieta bezimienna – odważna i walcząca o prawo do wolności. Warto je poznać. Jak co roku jedna z sekcji przeglądu poświęcona będzie kinematografii jednego z regionów Hiszpanii. Tym razem w programie znajdą się filmy reprezentujące Współczesne Kino Galicyjskie, gdzie różnorodność tematów i nastrojów łączy jedno: wspaniałe pejzaże zielonej Galicji wraz z jej stolicą, Santiago de Compostela. Najważniejszą sekcją przeglądu pozostaje Nowe Kino Hiszpańskie, w ramach której zaprezentowane zostaną najciekawsze hiszpańskie tytuły z ostatnich 2-3 lat, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce. Wśród filmów znajdą się m.in.: GRUPO 7, najnowszy film Alberto Rodrigueza (7 DZIEWIC, AFTER), oparty na faktach thriller o specjalnej jednostce policji mającej „oczyścić” z przestępców przygotowującą się do Expo’92 Sevillę, nominowany do Nagród Goya Hiszpańskiej Akademii Filmowej aż w 16 kategoriach; CARMINA O REVIENTA, reż. Paco León, laureat Nagrody Publiczności na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Maladze, absurdalna komedia o 58-letniej Carminie, która po kilkakrotnym obrabowaniu jej sklepu opracowuje przebiegły plan jak odzyskać stracone pieniądze; pełnometrażowy debiut Roberto Pérez Toledo SEIS PUNTOS SOBRE EMMA o pięknej niewidomej, zdeterminowanej by zajść w ciążę oraz A PUERTA FRÍA, reż. Xavi Puebla, wciągające studium moralnego upadku sprzedawcy na przestrzeni 36 godzin negocjacji mających zadecydować o jego zawodowym „być czy nie być”. Ogółem w tym roku zostanie pokazanych 17 tytułów, z czego 15 to polskie premiery. Wszystkie prezentowane filmy zostały wcześniej docenione przez hiszpańską publiczność oraz światowe festiwale. 
Filmy 13. edycji reprezentują tytuły pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach prezentujących kino hiszpańskie: od MFF w San Sebastian po Festiwale Kina Hiszpańskiego w Maladze i Tuluzie. To różnorodność gatunków i tematów. Mamy do czynienia zarówno z kinem społecznym, poruszającym tematy stereotypów, seksu czy ekologii, jak i kinem niezwykle emocjonalnym - dającym piękną lekcję samodzielności, życiowej odwagi i dystansu do samego siebie. Wśród filmowych gatunków - od dokumentu, poprzez dramat obyczajowy, komedię romantyczną do thrillera - każdy znajdzie coś dla siebie.
Podczas pokazu specjalnego zostanie zaprezentowana produkcja polsko - hiszpańska: “Nieulotne".                                                                                                        13. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbywa się w dniach 7–24 marca 2013 w wybranych kinach w największych miastach w Polsce.

Warszawa / 7-14 marca / Kino Muranów, Kino Luna
Kraków / 10-16 marca / Kino Pod Baranami
Katowice / 12-18 marca / Kino Światowid
Łódź / 13-19 marca / Kino Charlie
Wrocław / 15-21 marca / Kino Nowe Horyzonty
Poznań / 16-22 marca / Kino Muza
Gdańsk / 18-24 marca / Kino Żak
Więcej o Festiwalu na stronie internetowej oraz na fan page’u festiwalu na portalu społecznościowym Facebook. Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Manana. Na zdjęciu kadr z filmu "Operacja Expo".

Warszawa